Kdo chce více vydělávat, nesmí se bát stěhování. Mzdové rozdíly mezi jednotlivými regiony během loňska vzrostly natolik, že u některých profesí jsou několikanásobně vyšší než případný nárůst životních nákladů v novém bydlišti.
Vyplývá to ze zjištění Hospodářských novin, které sledovaly regionální vývoj platů deseti nejžádanějších kvalifikovaných profesí.
Zatímco v Jihlavě bere finanční poradce průměrně 30 tisíc korun měsíčně, v hlavním městě si vydělá o dvacet tisíc víc. Těm nejúspěšnějším přitom v Praze přibývá na konto dokonce víc než 83 tisíc korun za měsíc. Pokud platí v Jihlavě regulované nájemné dva tisíce měsíčně, v pražských Holešovicích bude platit za podobný byt tržní nájemné o dvanáct tisíc vyšší. Spolu s náklady na dopravu a zábavu se úspěšnému finančnímu expertovi život v metropoli oproti Jihlavě prodraží o patnáct až osmnáct tisíc, může si však vydělat až o padesát tisíc korun víc než na Vysočině.
Zájem o finanční poradce přitom trvá. Podle serveru jobs.cz firmy a finanční ústavy v lednu hledaly devatenáct set těchto specialistů, svůj zájem ale projevilo jen 446 uchazečů.

České firmy platí méně
Výši platu neovlivňuje jen region. "Rozhoduje vzdělání, délka praxe, výhodou jsou zkušenosti ze zahraničí i osobní vlastnosti uchazeče, například předpoklady k týmové spolupráci nebo schopnost samostatně, správně a rychle rozhodovat," připomíná Jiří Sova, projektový manažer personální agentury Grafton Technologies.
"Předchozí pracovní zkušenost či pracovní zkušenost v zahraničí zvýší plat o desítky procent," potvrzuje Alice Punch z personální agentury Korn Ferry International. Praxe je důležitá u daňových poradců, telekomunikačních specialistů a zejména na manažerských pozicích.
"Éra generálních ředitelů, kterým bylo pětadvacet, je pryč," říká Aleš Křížek z personální agentury Robert Half International.
Důležitá je i pozice firmy. Nejlépe platí podniky se zahraniční účastí, které nadstandardně prosperují. Mnohem méně si mohou dovolit menší ryze české podniky.
"Dlouhodobě vyšší ohodnocení je patrné u developerských, právních či poradenských společností a ve farmacii," dodává Jan Bílek, manažer Robert Half International.

Nejlepší mzdy jsou v Praze
Většina zkoumaných profesí, jako jsou účetní, programátoři, logistici, nákupčí nebo sekretářky, získá v Praze průměrně lepší plat než v mimopražských regionech, existují však výjimky.
Konstruktéři ve strojírenství či v elektrotechnice si v Liberci, Ústí nad Labem nebo v Kolíně vydělají průměrně o čtyři tisíce více než v Praze. Na Ústecku přitom nejsou výjimkou platy dosahující šedesáti tisíc korun. Severní a střední Čechy si totiž dokázaly udržet průmyslovou tradici, míří sem investoři z elektrotechnického a automobilového průmyslu. Proto jsou v těchto regionech kvalifikovaní konstruktéři žádaní.
Platová rozmezí jsou výraznější v relativně nových profesích, kde poptávka převažuje nabídku. Platy šéfů logistiky v Praze se běžně liší o osmdesát tisíc korun, příjmy analytiků a projektantů informačních systémů o padesát tisíc.
Rozdíly příjmů tradičních povolání, jako jsou účetní, nákupčí nebo konstruktéři, jsou menší. Například platy účetních v Jihočeském kraji se liší jen o osm tisíc korun.

Kde nejžádanější profese vydělají nejvíc

Nejžádanější profese v Česku

Uchazeči o zaměstnání

Průměrné platy, č. 1

Průměrné platy, č. 2

Rozmezí platů

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist