Rozhodnutí o vstupu Vietnamu do Světové obchodní organizace, dynamický růst hrubého domácího produktu, probíhající zhodnocování státních firem a finančních institucí a významné investice státu do infrastruktury, plánované pro příští desetiletí, lákají do země nejen české firmy, ale i jejich konkurenty jak z tradičně vyspělých, tak i nově se rozvíjejících států.
Že tato země zájem vzbuzuje, to potvrdila ostatně i oficiální návštěva prezidenta ČR ve Vietnamu koncem září loňského roku, za účasti velké skupiny našich podnikatelů. A právě v takovém konkurenčním prostředí se potenciální zájemci o zboží či služby českého původu velice živě zajímají o možnosti financování, které mohou doprovodit tradiční dodávky z ČR.
Charakter vývozu, ovlivněný zejména možností návratu k realizaci tradičních dodávek investičních celků, je doprovázen potřebou nabídnout vhodný model financování, ušitý tak říkajíc na míru parametrům příslušného projektu. Stále složitější struktury financování, využívající mezinárodní praxi projektového financování v kombinaci s místními legislativními specifiky a možnostmi nových forem financování (u projektů založených na partnerství soukromého a veřejného sektoru) si mnozí vietnamští partneři velice rychle osvojují. Tato skutečnost je dána komfortem, který nabízí nejen stále sílící asijská konkurence, ale i západoevropští a američtí soutěžitelé.
Příprava atraktivního modelu financování v takových podmínkách vyžaduje nejen maximální flexibilitu financující instituce, ale klade i nové požadavky na zvýšení profesionality na straně exportérů a jejich partnerů již v přípravné fázi obchodních případů. Stále běžnější jsou zejména u větších projektů i různé formy kofinancování, kdy se velmi dobře mohou doplňovat prvky financování se státní podporou a financování komerčních bank.
Česká exportní banka (ČEB) se v současnosti, ve snaze podpořit obchodní potenciál mnoha našich podnikatelů, právě na takové formy zaměřuje a již v konkrétních případech zabezpečuje kromě poskytování vlastních produktů komplexní aranžování financování projektů se zapojením vietnamských a mezinárodních finančních institucí. To umožňuje českým exportérům nabízet finanční podmínky v zásadě na stejné úrovni jako jejich zahraniční konkurence, tj. i v případech, kdy český podíl na kontrahované dodávce není většinový.
Schopnost podnikatelských subjektů generovat zisky na zahraničních trzích se plně odráží ve výkonnosti ekonomik jejich domovských států. Z tohoto důvodu se snaží většina zemí, včetně ČR, vytvářet příznivé podmínky pro podporu exportních a investičních aktivit svých podnikatelů. ČEB proto v úzké spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností průběžně rozpracovává nové trendy v oblasti projektového financování a podpory přímých zahraničních investic. Dá se říci, že naprosto individuální přístup ČEB k jednotlivým projektům již v několika případech vedl k intenzifikaci potřeb zákazníka a pozitivně ovlivnil odbornou úroveň přípravy realizace projektu ze strany zákazníka.
Vzhledem k poslání ČEB v systému státní podpory vývozu byla u příležitosti prezidentské návštěvy podepsána řada dokumentů, které odstartovaly přípravnou fázi realizace jednotlivých projektů. K dokumentům strategického významu patří zejména Memorandum o porozumění mezi ČEB a vietnamskou státní společností Electricity of Vietnam o společném postupu při realizaci plánované výstavby tepelné elektrárny o celkovém výkonu 3000 MW v jižní části Vietnamu. Energetický projekt podobného rozsahu byl rozpracován s další vietnamskou státní společností a českými firmami podílejícími se na dosud druhém největším projektu ČEB, podle objemu poskytnutého financování, spočívajícím v rozšíření tepelné elektrárny Šen-tchou ve středočínské provincii Shan Xi.
Zajímavé možnosti se otevírají i pro naše tradiční dodavatele vodních elektráren, kdy například společnost ČKD Blansko Engineering uzavřela dohodu o spolupráci se zkušeným vietnamským výrobcem a dodavatelem komponentů pro malé vodní elektrárny.
Kromě energetického sektoru byly na základě podepsané dohody mezi ČEB a partnerskou Bank for Investment and Development of Vietnam provedeny další kroky k přípravě financování pro výstavbu cementárny v provincii Ninh Binh, kde v roli generálního dodavatele vystupuje společnost INEKON GROUP.
Snahou ČEB v dalším období bude maximální podpora českých vývozců, usilujících o získání konkurenčních výhod na vietnamském trhu, a to bez ohledu na jejich odvětvovou specializaci a segmentové zařazení. Cílem je využít a předat dosavadní zkušenosti nabyté v teritoriu při rozpracování zmíněných obchodních případů a nabídnout vhodný model financování reflektující požadavky a možnosti vietnamských partnerů.

Autor je ředitelem odboru exportního a projektového financování ČEB
Česká exportní banka