Ztroskotání Iráku nikomu nepomůže



Podle iráckého ministra zahraničí Hošjara Zibariho americký prezident George Bush učinil velmi odvážné rozhodnutí, když se odhodlal počet vojáků v Iráku ještě navýšit. Přispěje to k uklidnění situace v zemi.

HB: Pane ministře, Velká Británie ohlásila snížení počtu vojáků v Iráku. Mělo by k jejich odchodu dojít rychleji?

Tento plán existuje již delší dobu. To souvisí především s klidnější situací na jihu země a vnitropolitickými úvahami Velké Británie, pro které mám plné pochopení. Neočekávám ale žádný urychlený odchod ani žádnou zásadní změnu v politice Spojených států. Přinejmenším ne do té doby, než bude realizován plán na uklidnění situace v Bagdádu, k níž by mělo dojít v létě. Americký prezident George Bush každopádně učinil velmi odvážné rozhodnutí, když se odhodlal počet vojáků v Iráku ještě navýšit.

HB: Zajišťují zahraniční jednotky více bezpečí?

V současnosti jednotky ještě potřebujeme. Ale irácké bezpečnostní síly chtějí postupně přebírat stále více zodpovědnosti. Doufám, že se nám to podaří zcela naplnit do roku 2009.

HB: Co očekáváte od německé pomoci?

Důležité je, aby se pokračovalo v již zahájeném výcviku policistů. Dále bychom si ale přáli, aby k němu docházelo také přímo v Iráku. Pokud existují obavy z bezpečnostní situace v Bagdádu, pak by se trénink mohl odehrávat v bezpečnějších provinciích, například na severu země.

HB: Jak na váš návrh reagovala německá strana?

Řekla, že to prověří. Můj dojem je, že má Německo dnes stále větší pochopení pro to, o co v Iráku jde. Nesmíme si dělat iluze: ztroskotání Iráku by nemělo jen lokální či regionální důsledky. Mělo by dopad na celý Perský záliv a zásobování ropou.

HB: Mají sousedé Iráku - Írán a Sýrie - na situaci v zemi stabilizující či spíše destabilizující vliv?

Irák trpí kvůli útokům zvenčí. Náš postoj je jasný: nebudeme přihlížet, aby země byla bojištěm pro spory například s USA. Náš vzkaz navíc zní, že by krach Iráku nikomu nepomohl a že by konflikt kvůli podobným společenským strukturám mohl rychle přeskočit i na sousední země. Náš přístup tkví proto v rozsáhlém dialogu se sousedy. Proto jsme zahájili diplomatické styky se Sýrií a proto jsme všechny sousedy pozvali na regionální konferenci, která se bude konat 10. března v Bagdádu.

HB: Jak to v současnosti vypadá s dodávkami zbraní pro povstalce z Íránu?

Toto téma už jsem v Teheránu několikrát nadnesl. Írán nechce iráckou vládu srazit. Na rozdíl od Sýrie ale Teherán nic zcela nepopírá, ale hovoří o "zneužití" dodávek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist