Do zahraničí "na zkušenou" se můžete vydat na vlastní pěst. Snazší a jistější ale bude, najít si odbornou praxi přes některou ze specializovaných organizací, které vám nabídnou stáž v oboru, který studujete.

Můžete ji absolvovat v Evropě, Austrálii, Japonsku, Spojených státech, v Africe či Jižní Americe.

AIESEC: 100 studentů za rok

Jednou z možností, kde hledat pomoc, je mezinárodní studentská organizace AIESEC. Působí v 95 zemích světa a asi na 900 univerzitách. V Česku má osm poboček na deset univerzitách. Ročně díky ní vyjede na praxi do zahraničí sto českých studentů.

Zahraniční odborná praxe přes AIESEC je určena studentům třetích, čtvrtých a pátých ročníků a čerstvým absolventům. "Snažíme se tak umožnit studentům českých vysokých škol kontakt s jejich potenciálními budoucími zaměstnavateli," říká Zuzana Molnárová, viceprezidentka pro vnější vztahy organizace. AIESEC celosvětově nabízí čtyři druhy zahraničních odborných praxí, které trvají od dvou měsíců do roku a půl. Nejžádanějším je management traineeship, manažerská praxe zaměřená na marketing, finance, účetnictví, management a podnikovou ekonomiku.

Další pak technická praxe (technical traineeship), která se soustředí na informatiku, a praxe vzdělávací (educational traineeship).

Ve všech třech případech dostává student od firmy plat ve výši průměrného příjmu v tamějším regionu. Podle Zuzany Molnárové pokryje náklady na bydlení, stravu a další potřeby v konkrétní zemi.

Jinak je tomu u programů development traineeship, které vás zavedou do rozvojových zemí. Zde odměna veškeré náklady nepokryje. Počítat musíte s poplatkem za zprostředkování stáže. Za tu, která trvá dva až devět měsíců, zaplatíte 14 tisíc korun. Za devět až 18 měsíců 16 tisíc. Více informací najdete na www.aiesec.cz.

Program celoživotního učení

Další variantou stáží jsou specializované programy Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (www.naep.cz), která je součástí Domu zahraničních služeb (www.dzs.cz). Zodpovídá za evropské vzdělávací programy v Česku. "Od letošního ledna nabízíme stáže v rámci nově vzniklého Programu celoživotního učení," vysvětluje Iva Tatarková, ředitelka NAEP. V rámci těchto programů je možné zúčastnit se studia nebo pracovní stáže v oboru, kterému se věnujete či v něm už pracujete.

Platné přihlášky a pokyny k jejich vyplnění najdete na internetu. "Pokud by si s přihláškou někdo nevěděl rady, samozřejmě mu rádi pomůžeme," dodává Iva Tatarková. Většina projektových žádostí prochází schvalovacím řízením v České republice. O jeho výsledku je každý zájemce informován.

Pokud je žádost schválena, podepíše uchazeč o stáž Dohodu o poskytnutí grantu. Na jejím základě získá grant, který by mu měl pokrýt náklady. V případě programů, za něž zodpovídá NAEP, se neplatí žádný poplatek za zprostředkování.

Kde ještě hledat

Stáže pomohou zajistit i jazykové školy či agentury. Stačí si projít jejich nabídky. Prostřednictvím GTS International můžete získat práci ve Spojených státech. A to například v oboru informační technologie, ekonomika a obchod, finance, hotelový průmysl, architektura, matematika, zemědělství, lesnictví, sociální služby a jiné.

Poplatek za zprostředkování činí 275 dolarů. Obdobnou službu nabízí i agentura Educo. Jazykové kurzy zakončené odbornou praxí najdete také u Student agency. Odbornou stáž v Austrálii vám zajistí například agentura WSIA (www.australiestudium.cz).

Možností je ale pochopitelně mnohem více. Nejlépe a nejrychleji je najdete na internetu. Klíčová slova pro vyhledávače jsou například "trainee", "summer jobs" či "internship", anebo prostě jen stáž.

Můžete také projít internetové stránky vámi preferovaného zaměstnavatele. Pokud neuvádějí přímo, že hledají stážisty, zkuste je kontaktovat. Jestli se vám nakonec podaří odbornou stáž v zahraničí nalézt a získat, závisí nejvíce na vaší aktivitě a schopnostech.

Autor je spolupracovníkem redakce.

Nejlepší univerzity na světě

V žebříčku pěti set nejlepších světových univerzit vydaném v říjnu 2006 figurují v jeho druhé polovině dvě české školy - Vysoké učení technické v Brně a Univerzita Karlova v Praze. Předběhly je univerzity všech západoevropských zemí, ale i australské, novozélandské, malajské a indické.

Nejžádanější školou na světě je americká Harvard University. Těsně ji následují dvě nejprestižnější britské: Cambridge a Oxford. Na prvních 13 místech se střídají pouze ústavy z USA a Velké Británie.

První desítka

pořadí jméno (země)

1. Harvard University (USA)

2. University of Cambridge (Velká Británie)

3. University of Oxford (Velká Británie)

4. Massachusetts Institute of Technology (USA)

5. Yale University (USA)

6. Stanford University (USA)

7. California Institute of Technology (USA)

8. University of California Berkeley (USA)

9. Imperial College London (Velká Británie)

10. Princeton University (USA)