Petrochemická skupina Unipetrol má letos velké plány - na investice má připraveno pět a půl miliardy korun. "Příští hospodářské výsledky budou i proto určitě lepší než ty loňské," slíbil také včera šéf Unipetrolu Francois Vleugels. V roce 2006 totiž společnost sice meziročně zvýšila tržby až na téměř 95 miliard korun, jenže zisk propadl o více než polovinu.
"Jednorázové výdaje nám ale ubraly na zisku asi 2,7 miliardy korun," hájí výsledky firmy její finanční ředitel Petr Sosík.
Nejvíc podle něj poznamenaly loňské účetnictví prodeje dvou společností Unipetrolu - firem Spolana a Kaučuk. Rozdíl mezi účetní a tržní hodnotou dělal v prvním případě zhruba 350 milionů, ve druhém až 1,67 miliardy korun. Kromě toho musel dát Unipetrol stranou stamiliony na pokutu, kterou dostal ještě spolu s Kaučukem v celkové výši 483 milionů korun. Udělila ji Evropská komise celému velkému kartelu kaučukářů. "Odvolali jsme se, žádnou vinu necítíme," věří přitom Vleugels, že tyto peníze ještě nejsou pro firmu ztracené.
Samotný prodej Spolany a Kaučuku také není ještě zcela bez problémů. Protestuje proti němu skupina menšinových akcionářů, sdružená pod heslem Stop rozprodeji Unipetrolu. Prohlašují, že zejména Spolana byla prodána příliš levně.
"Polskému Anwilu prodal Unipetrol Spolanu v ceně 103 korun za akcii. V lednu Anwil ohlásil povinný odkup akcií Spolany v ceně 159 korun. To dělá celkový rozdíl kolem 350 milionů," upozornil včera předseda sdružení Adam Černý. Sdružení chce na pondělní mimořádné hromadě Unipetrolu prosadit svého zástupce i do dozorčí rady koncernu. Samo však zřejmě nemá ani jedno procento akcií, jeho šance jsou mizivé.
Šéf Unipetrolu Vleugels zdůrazňuje, že jeho vedení naopak hodnotu Unipetrolu stále zvyšuje. K tomu mají posloužit i letošní investice. Půjdou jednak do maloobchodu - dceřiná firma Benzina si vede stále lépe, a také do rozšíření výrobních kapacit v Chemopetrolu. Ten byl měl investovat kolem tří miliard korun.
Podporu v celkové výši asi jedné miliardy korun dostanou také rafinérské kapacity, a to jak Paramo, tak Česká rafinérská. Rozšířit by se měly hlavně továrny v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Unipetrol také usiluje o navýšení svého dosavadního majetkového podílu v České rafinérské, pokud se menší akcionáři k odprodeji rozhodnou.
Celý Unipetrol nyní zároveň zjednodušuje svoji řídicí strukturu. "Ceny ropy nebo kurz dolaru nemůžeme ovlivnit, ale efektivní a průhledná struktura firmy k dobrým výsledkům přispěje určitě," říká Vleugels. "Jsme také připraveni na zajímavé akvizice, které se objeví," dodává. V prvních osmi měsících tohoto roku podle něj tržby a zisk celé skupiny výrazně porostou. Přesto si ale nechává pootevřená ústupová vrátka. "Dobré výsledky bohužel koncem roku oslabí nutné odstávky výrobních závodů," vysvětluje.
Kvůli údržbě i modernizaci podniků bude stát například Paramo tři týdny, Chemopetrol 45 dnů a Česká rafinérská dokonce až dva měsíce.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist