Slovenská koruna výrazně posilovala
Slovenská koruna včera mohutně rostla a posunula se během dne na nový rekord k evropské i americké měně - na 32,71 SKK za euro a 24,69 za dolar. Vůči oběma tak proti pátku posílila o více než tři procenta. Později oslabila a uzavírala na 32,87 SKK za euro a 24,72 SKK za dolar.
Důvodem vzestupu slovenské měny byla páteční úprava centrální parity v systému kurzů ERM-II, který je předstupněm zavedení eura. Fluktuační pásmo slovenské koruny bylo přehodnoceno "nahoru" o 8,5 procenta, nová centrální parita je tak proti euru silnější a činí 35,4424 slovenské koruny. Od parity se měna během setrvání v ERM-II nesmí vychýlit o více než 15 procent oběma směry.
Pro české firmy znamená posílení slovenské koruny větší příležitosti na tamním trhu. Silná koruna totiž zlevňuje dovážené zboží v porovnání s domácím. Českým turistům se naopak pobyt na Slovensku ve srovnání s předchozími léty trochu prodraží, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.
"Revalvace parity jednoznačně odráží úspěšný směr slovenské ekonomiky," dodal Dufek. Slovenská koruna podle něj těží z příznivého vývoje ekonomiky i z blížícího se termínu přijetí eura, jež chce Slovensko přijmout v roce 2009.
Razantní posílení měny se ale nelíbí Slovenské centrální bance (NBS). "Ta hodnota, která je momentálně, je příliš silná. My tento kurz považujeme za příliš nadhodnocený," řekl novinářům guvernér NBS Ivan Šramko. Varoval, že NBS je připravena proti rekordně posilující koruně zakročit intervencí. Ze sílící koruny nemají žádnou radost slovenští vývozci, kterým zpevňující se měna snižuje cenovou konkurenceschopnost a tržby na zahraničních trzích.
Nadšení nepanuje ani mezi asi 160 tisíci Slováky, kteří pracují v zahraničí. Silná koruna totiž snižuje jejich výdělky. Podle analytiků může slovenská měna v dalších dnech a týdnech jen těžko udržet nastolené tempo posilování. Josef Kvarda ze společnosti Atlantik finanční trhy soudí, že prostor pro zpevňování koruny ještě existuje, ale měna by rozhodně neměla posilovat tak prudce jako v předchozích dnech. S tím souhlasí i analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
"Slovenská koruna může v dalších dnech a týdnech jen stěží posilovat podobným tempem. Už v současnosti se pohybuje kolem úrovně, kterou jsme čekali na konci roku," soudí.
"V průběhu příštích několika týdnů až měsíců slovenskou měnu čeká spíše stabilizace či mírná korekce," říká i analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Pokud by se trhu nechtělo, je podle něj pravděpodobné, že proti silné koruně bude intervenovat NBS. "Ke snížení úrokových sazeb přistoupí NBS možná už v příštím týdnu," tvrdí. K posilujícímu trendu by se měla slovenská měna navrátit asi za dva kvartály, klíčové budou ale výsledky zahraničního obchodu.
"V minulosti se slovenský zahraniční obchod nemohl chlubit příliš dobrými čísly, v předchozím týdnu ale zaznamenal přebytek, a když bude v nastoupeném trendu dál pokračovat, tak s posilující korunou neudělá nic ani NBS," říká Jan Vejmělek. "V dlouhodobém horizontu každopádně očekáváme další posilování slovenské měny. Na přelomu let 2008 a 2009 by se kurz mohl pohybovat kolem 31,5 SKK/EUR," dodává.
Razantní posílení slovenské koruny mělo vliv i na ostatní měny v regionu. Posílil maďarský forint i polský zlotý, zpevnila též česká koruna. Kolem šesté hodiny se pohybovala kolem hodnoty 27,75 za euro a proti pátečnímu závěru tak byla zhruba o 10 haléřů silnější.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist