Asi dvacetikilový kus balkonu v desátém patře libereckého paneláku odpadl právě tehdy, když pod ním přecházel dvanáctiletý chlapec. Beton ho zasáhl do hlavy a vážně zranil, chlapec je v nemocnici, uvedla v minulém týdnu ČT 2.

Nehodu zavinil špatný stav budovy, domy na sídlišti jsou skoro čtyřicet let staré. Pád kusu betonu znovu upozornil na katastrofální stav některých paneláků.

V domě z panelů bydlí každý třetí Čech. Téměř 700 tisíc panelových bytů v zemi je starších 35 let.

Na jejich opravy letos přispěje Českomoravská záruční a rozvojová banka částkou zhruba 700 milionů korun.

Dalších 770 milionů ročně může Česko v letech 2007 až 2013 získat z Evropského fondu regionálního rozvoje. Dotace z fondu jsou určeny na regeneraci chátrajících částí měst s více než dvaceti tisíci obyvatel v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Z fondu bude možné opravovat i panelové domy, což v minulém období nešlo, uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

"Zanedbaný stav panelových domů v zemi vyžaduje nyní investice 350 miliard korun. Sedm set milionů korun ročně je v tomto světle legrační záležitost," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Prezident připomněl, že loni pětinásobně vzrostly dotace na opravy na 1,6 miliardy korun, to je pětinásobek stavu roku 2005. Šlo ale o dotace úroků z úvěrů, ne o přímé peníze na rekonstrukce. Podle Matyáše jsou pomocné programy sice dobře napsané, ve fondu bydlení ale budou v budoucnu chybět peníze. "Budou chybět zdroje, situace se vyvíjí obdobně jako ve fondu dopravy," řekl Matyáš.

Místo dotací by měl stát podle stavbařů začít s moderní podporou regenerace bytového fondu, tedy podporovat také soukromé investory. Ne však dotacemi, ale garancemi za úvěry.

Sedm set miliónů korun ročně považuje za nedostatečnou sumu také Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz.

"Základní rekonstrukce sedmipatrového panelového domu vyjde okolo sedmi milionů korun. Dotace tedy stačí na sto domů. To je zhruba sedm domů na každý kraj. Myslím, že odpověď na otázku ohledně dostatečné výše investic je zřejmá," uvedl Illetško.

Zároveň je přesvědčen, že peníze investované do regenerace panelových domů jejich hodnotu příliš nezvýší. "Cenu nemovitostí v regionu nijak neovlivní. Navíc podobné aktivity vycházejí i ze strany bytových družstev a k žádným zajímavým cenovým změnám v tomto ohledu nedochází," dodal šéf realitní kanceláře.

Hodnotu bytového domu neurčuje jen jeho stav, soudí Arnošt Hejduk, ředitel společnosti Rooney & Bennett, která dlouhodobě sleduje vývoj realitního trhu.

"Jde o lokalitu a sociální složení obyvatel. Pokud obec dostane peníze a dům opraví, v dobré lokalitě a s dobrými sousedy může jeho cena stoupnout," řekl Hejduk.

Takové opravené bytové domy, ať panelové nebo cihlové, budou atraktivní i pro investory. "Postupnou deregulací nájemného se začnou stírat rozdíly mezi komerčním a regulovaným nájemným a i panelové domy budou žádanou komoditou," vysvětlil Hejduk.

V České republice je celkem 3,8 milionu bytů, z toho 1,2 milionu, tedy necelou třetinu, tvoří panelové byty. Ze sedmi set tisíc nejstarších byla dosud asi čtvrtina opravena a zateplena. Zateplením se ušetří až 40 procent energie.

Nejvíce panelových domů stojí v Praze, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

panelaky.jpg

 Panelové domy se v České republice stavěly od padesátých let zhruba do roku 1994, a to převážně na okrajích měst. Mezi nejrozsáhlejší panelová sídliště patří Jižní Město v Praze.