Členové správní rady hypotečního ústavu New Century Financial se letos v březnu scházeli takřka každý den a dlouho do noci si spolu telefonovali, aby tuto ohroženou firmu zachránili. Jeden z nich, Fredric Foerster, bývalý hypoteční bankéř a od ledna předseda tohoto dozorčího orgánu, se dokonce nastěhoval do sídla podniku.
Nezávislí členové správních rad se obvykle zabývají dozorem a monitorováním podniku, zatímco manažeři jej řídí. Když však vypukne krize jako v případě New Century, členové přijímají výraznější roli. V časech krize "se čára mezi členy správní rady a manažery poněkud smazává," uvádí profesor David Larcker.
Když se podnik dostane do potíží, mohou být jednou z příčin i externí členové správní rady, ale zároveň mohou také přispět k jejich řešení. Podnikový konzultant Mark Nadler říká, že při obrovských skandálech jako v případě společnosti Enron je zřejmé, že "buď lidé ve správní radě zaspali, nebo to přesahovalo povinnosti tohoto orgánu," dodává.
Každá krize je jiná, a proto se liší i to, do jaké míry do jejího řešení mají vstupovat členové správních rad. Musí být opatrní, aby nepřestoupili dané hranice. "Správní rada by nikdy neměla nahrazovat pravomoci šéfa podniku, a to ani když je právě šéf hlavní příčinou krize," říká podnikový právník Allan Reich a dodává, že členové "by nikdy neměli překročit hranici a ujímat se řízení podniku".
Členové správní rady New Century tuto hranici nepřekročili. Neřídí podnik, ale radí a pomáhají managementu v reálném čase, tedy čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu. Vyvíjejí velké úsilí při hledání záchranných pásů poté, kdy banky odmítly New Century poskytovat úvěry, takže firma už nemohla prodávat hypotéky. New Century vyšetřují orgány činné v trestním řízení kvůli možným pochybením v účetnictví a při prodeji akcií. V únoru totiž oznámila, že bude muset přehodnotit své finanční výsledky za první tři čtvrtletí minulého roku. Někdejší přední hypoteční ústav upadl v důsledku svých rizikových úvěrů do krize. Členové správní rady se rozhodli zasáhnout do jejího řešení, protože management byl tímto vývojem zcela zaskočen. Šéf firmy Brad Morrice, který od svého jmenování loni v létě pracuje 18 hodin denně, tuto pomoc členů správní rady vítá.
Nynější a bývalí manažeři mohou být předmětem vyšetřování. A správní rada musí rychle přijmout strategické rozhodnutí, zda prodat část podniku - anebo požádat o ochranu před věřiteli.
Expert Thomas Neff uvádí, že v případě existenčních potíží podniku, kdy je nutné sáhnout ke krizovému managementu, je výhodné, když jedním z členů správní rady je alespoň jeden šéf nebo bývalý šéf nějakého podniku. Ten má totiž zkušenosti, co je třeba v takové situaci dělat.
Potvrzuje to i Jerry Levin, který se v roce 1998 ujal řízení podniku Sunbeam poté, kdy správní rada uprostřed problémů s účetnictvím propustila jeho předchůdce. Tehdy se členové scházeli denně. Levin řekl, že byl překvapen tím, jak málo toho členové správní rady věděli o pochybném účetnictví do té doby, než na to sám upozornil.
Když byl předloni v květnu vyměněn dlouholetý šéf farmaceutického gigantu Merck, tři staří členové správní rady radili nově jmenovanému šéfovi Richardu Clarkovi. Ten totiž nebyl ani lékař, ani vědec a neměl zkušenosti z prodeje. Ale členové správní rady tvrdí, že Clark potřeboval pomoc jen na začátku, a to v takových otázkách, jako je reorganizace podniku. Po měsíci, kdy se nový šéf ujal funkce, byla poradní trojka zrušena. Její předseda William Bowen prohlašuje: "Byli jsme velmi opatrní, abychom nedělali práci za šéfa."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist