Abyste splnili všechny své povinnosti, nestačí jen podat daňové přiznání, musíte společně s ním vyměřenou daň i zaplatit. Máte na výběr ze tří možností - bezhotovostně převodem z bankovního účtu, poštovní poukázkou typu A nebo daňovou složenkou na poště či v hotovosti v pokladně finančního úřadu.

Budete-li platit daň převodem z banky, je potřeba pohlídat si dobu, kdy banka přijme příkaz z účtu, aby ho včas odepsala z vašeho účtu. Přehled vybraných bank a časů přinášíme v tabulce. Některé banky pak umožňují platby i do pozdních večerních hodin, ovšem pouze pomocí přímého bankovnictví - telefonem a internetem.

"I když platební příkazy klientů provádíme během několika minut až do půlnoci, rozhodně nedoporučuji nechávat důležité platby na poslední chvíli," upozorňuje Pavla Paseková, tisková mluvčí eBanky.

Pokud bude platba z účtu stržena až s datem 3. dubna, může vám už finanční úřad naúčtovat úrok z prodlení.

Využijete-li platbu daňovou složenkou na poště, máte možnost nejen ušetřit za poplatky, ale díky tomu, že například v Praze nebo Brně budou hlavní pošty otevřeny až do půlnoci, získáte i více času.

Pro přijetí platby je v tomto případě rozhodující razítko pošty, kdy peníze přijala. I když mají pošty ve velkých městech otevřeno dlouho do noci, počítejte s tím, že tam budou dlouhé fronty opozdilců.

"Všichni, kdo přijdou na poštu před půlnocí, by měli své peníze bez potíží odeslat," slibuje Dita Václavíková, mluvčí České pošty.

Nepodaří-li se vám zaplatit daně včas, čeká vás doplatek v podobě úroku z prodlení ve výši 16,5 procenta z dlužné částky ročně.

Kdy nejpozději zadat platební příkaz z bankovního účtu k zaplacení daně