Ve městech by za 20 let neměly být podle plánu vládní agentury CzechInvest téměř žádné opuštěné továrny a haly. Takzvaných brownfieldů je kolem 3100 na 11 000 hektarech. CzechInvest plánuje, že většinu z nich revitalizuje. Investice státu i investorů přesáhnou 100 miliard korun.

Staré průmyslové areály, zemědělské a armádní stavby a další opuštěné a zchátralé objekty - to všechno jsou podle metodiky CzechInvestu brownfieldy. CzechInvest se jim věnuje zhruba od poloviny 90. let. Za zhruba deset let pomohl proměnit zhruba 530 hektarů brownfields na průmyslové zóny. Nyní pracuje na databázi, která vše zmapuje.

Většina brownfieldů je už díky lokálním databázím krajů a měst zdokumentována. Z dosavadních výsledů vyplývá, že 35 procent ze 3100 areálů se dříve využívalo pro průmysl.

Téměř třetina jsou zemědělské objekty a 6,5 procenta budov patřilo nebo patří armádě. Potřeba jsou legislativní změny. Prvním krokem byl nový stavební zákon, který je k brownfieldům přívětivější, respektive ztěžuje zastavování volných ploch. Hlavní problém je ale v tom, že 72 procent brownfieldů patří soukromníkům a některé z nich jsou například v konkurzu. Jen pětina areálů je ve vlastnictví státu, krajů nebo obcí.