Je to ďábelský stroj, na co sáhnu, to nefunguje, hlásil z paluby kosmické lodi Sojuz 1 její jediný obyvatel Vladimír Komarov. V té chvíli už možná tušil, že mu mnoho života nezbývá. S prototypem kabiny určené pro dobytí Měsíce byly při jejím panenském letu takové potíže, že řídící středisko svolilo k předčasnému návratu. Ani to už ale jednoho z nejlepších sovětských kosmonautů nezachránilo. Na místě předpokládaného přistání našly záchranné týmy jen kráter a v něm roztříštěnou kosmickou loď. Pozdější vyšetřování ukázalo, že nekontrolovaná rotace kabiny způsobila zamotání padákových šňůr.

Vladimír Michajlovič Komarov se narodil roku 1927. Do prvního oddílu sovětských kosmonautů ho přijali v roce 1960. Krátce poté jej však úraz na čas vyřadil z výcviku. Ani po návratu ale nebyla jeho kariéra bez problémů - trpíval nepravidelnostmi srdečního rytmu, což je u kosmonauta závažný problém.

Uznávaným esem se stal jako velitel riskantní mise Voschod 1. Tehdy Nikita Chruščov z propagandistických důvodů nařídil poslat do vesmíru tři muže v původně jednomístné lodi Vostok. Komarovovi se podařilo tento téměř sebevražedný podnik úspěšně uskutečnit.

Vladimír Komarov podle všeho měl být prvním člověkem na Měsíci. Jeho smrt v prototypu lodi Sojuz 1 předznamenala neúspěch celého sovětského lunárního programu. Kremelští vládci pak raději tvrdili, že o Lunu jim nikdy nešlo. Bez výčitek svědomí tak zneuctili i památku muže, který tomuto programu obětoval život. Dnes od tragické smrti Vladimíra Komarova uplynulo 40 let. Lodě Sojuz stále slouží na Mezinárodní kosmické stanici.

 

070424-hx11b.jpg

Vladimír Komarov měl být prvním člověkem na Měsíci. Zahynul v roce 1967 při testování sovětské kosmické lodi Sojuz 1.