Zajet si pro fotoaparát do Německa nebo si ve Španělsku koupit oblek se Čechům vyplatí. "Ve Španělsku jsem za sto euro, tedy za necelé tři tisíce, koupil kvalitní oblek z vlny, který bych u nás nesehnal pod 20 tisíc," tvrdí finanční arbitr Otakar Schlossberger.

V zahraničí je podle něj navíc daleko větší výběr než v Česku. Kromě obleků kupuje v cizině i košile, které jsou u nás prý předražené. Nejen oblek lze v cizině pořídit levněji než doma. Jak to?

Za vyššími cenami v Česku stojí částečně malá konkurence a posilující koruna. "Kupní síla českého turisty cestujícího do eurozóny se po započtení tamní inflace od počátku roku 2001 dodnes díky silnější koruně zvedla zhruba o deset procent," tvrdí Vojtěch Benda ze společnosti ING Wholesale Banking. Podle analytiků česká měna ještě posílí. Například Aleš Michl z Raiffeisenbank očekává, že na konci roku vyměníme jedno euro za 27 korun, současný kurz je o korunu vyšší.

Nejvíce ušetříte na autech

Ještě více lze ušetřit při nákupu auta. Například nejprodávanější automobil v Česku Škoda Fabia vyjde v eurozóně podle Evropské komise nejvýhodněji v Portugalsku, v průměru o 16 procent.

Druhé Čechy nejoblíbenější auto nová Octavia Ambiente 1,6 (75 kW) je nejlevnější ve Finsku. Vyjde zde o 31 procent méně než v Česku. Na Volkswagenu Passat lze nejvíc ušetřit při koupi v Dánsku (23,86 procenta), Litvě a Estonsku (18,60 procenta). K automobilům koupeným v cizině se už přičítá pouze 19procentní česká DPH.

Kdo chce nakupovat domácí spotřebiče, ať jede do Německa. Třeba v Mediamarktu je možné sehnat vysavač Dyson za 150 eur, to je přibližně 4200 korun. V tuzemsku se nabízí v internetových obchodech od osmi tisíc korun. To samé platí pro bílé zboží.

Elektronika je levná v USA

Nákupním rájem mohou pro leckoho být i Spojené státy. Například v tamním řetězci Circuit City lze pořídit čtyřgigabajtový iPod nano za 200 dolarů (4120 korun), tedy přibližně o třetinu levněji než v Česku.

Stejně tak se vyplatí nákup dražší elektroniky. Za třináctipalcový notebook od Apple (MacBook) zaplatí turista v americkém řetězci obchodů BestBuy i o 10 tisíc korun méně než v Česku (1099 dolarů oproti 34 830 korunám).

Obecně platí, že je třeba pečlivě vybírat a hledat optimální poměr cena - kvalita. Například v Německu se ceny digitální kamery Canon Ixus 60 pohybuje v rozpětí téměř 35 procent - nejlevněji je v těchto dnech k mání za 189 eur (zhruba 5300 korun), nejdráže ze 289 eur (8892 korun). Na českém internetu je stejný aparát ke koupi zhruba za 6400 korun.

Nákup elektroniky či bílého zboží v cizině však může být někdy problematický kvůli případným reklamacím. Vyplatí se proto nakupovat značky s celosvětovým servisem, pokud je přístroj třeba reklamovat, lze tak učinit v Česku.

070425_26.gif