Nejsou mi jasné některé věci kolem dovolené. Jaká jsou pravidla jejího čerpání? Je pravda, že dovolenou nelze převádět do dalšího roku? Případně kolik dní dovolené si mohu převést? A co její proplácení v případě, že pracovní poměr skončí: za a) dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, nebo za b) ukončením ze strany zaměstnavatele?


Z. Holišová, Praha

Dovolenou lze charakterizovat jako souvislou dobu pracovního volna, určenou k zotavení zaměstnance. Normy pracovního práva operují v úpravě čerpání dovolené řády týdnů. V praxi však často dochází k vybírání dovolené po menších částech, po dnech či dokonce jeho částech. Aby se však dalo hovořit o zotavení, měl by souvislý úsek poskytnuté dovolené činit minimálně dva týdny.

Zákoník práce nestanoví maximální limit pro převod dovolené do následujícího roku. Pokud zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené v průběhu letošního roku, je tedy možné celý nárok převést do roku příštího. V této souvislosti ale nelze zapomenout na povinnosti, které zákoník práce ukládá zaměstnavatelům právě v souvislosti s určováním dovolené.

Jestliže pracovní poměr zaměstnance trvá po celý kalendářní rok, má zaměstnavatel povinnost čerpání alespoň čtyř týdnů dovolené zaměstnanci určit.

Tuto povinnost nemusí ale naplnit buď z důvodu překážek na straně zaměstnance (například pracovní neschopnost, mateřská dovolená) nebo pro naléhavé provozní důvody. V takovýchto případech je povinen zaměstnavatel určit její čerpání nejpozději do 31. října následujícího roku.

V případě, že by tak neučinil, nastupuje zaměstnanec na takto převedenou dovolenou ze zákona automaticky prvního listopadu. Popřípadě jiný první následující pracovní den.

Pokud by zaměstnanec na takto určenou dovolenou nenastoupil a z jakéhokoli důvodu by tuto převedenou dovolenou do konce následujícího roku nevyčerpal, nárok mu automaticky zanikne bez jakékoli náhrady. Toto však neplatí v případě čerpání rodičovské dovolené zaměstnancem.

Způsob ukončení pracovního poměru nemá na proplacení dovolené vliv. Není tedy důležité, zda pracovní poměr skončí vzájemnou dohodou nebo jednostranným ukončením ze strany zaměstnavatele či zaměstnance.

Při skončení pracovního poměru musí být zaměstnanci vždy nevyčerpaná dovolená proplacena. Skončení pracovního poměru je také jediným případem, kdy může být zaměstnancům proplacena základní čtyřtýdenní dovolená. Pokud totiž ke skončení pracovního poměru nedochází, musí si zaměstnanci základní čtyřtýdenní dovolenou vyčerpat, nebo jim ke konci následujícího kalendářního roku bez náhrady propadne.

Jiná je situace u dovolené přesahující čtyři týdny, která může být buď upravena v kolektivní smlouvě, ve vnitřním předpisu, nebo nově od 1. ledna 2007 individuálně sjednána například v pracovní smlouvě.

U dovolené přesahující čtyři týdny zákoník práce umožňuje její proplacení i v případech, kdy nebyla vyčerpána v průběhu následujícího kalendářního roku. Nárok zaměstnance na její proplacení při skončení pracovního poměru samozřejmě zůstává zachován.

Za nevyčerpanou dovolenou nebo během čerpání dovolené zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Průměrný výdělek se počítá ze mzdy vyplacené v předchozím čtvrtletí a bývá většinou větší než základní mzda, neboť se do něj započítávají bonusy, prémie, různé druhy příplatků a tak dále.

Odpovídá:
Nataša Randlová,
Advokátní kancelář Procházka/Randl/Kubr

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist