1. Dobře připravte povrch
Starý nepřilnavý nátěr a zešedlý povrch, který nebyl delší dobu chráněn před vlivy povětrnostních podmínek, je třeba zbrousit až do zdravého dřeva. U starých přilnavých nátěrů je vhodné rozbrousit okraje a celý povrch ještě přebrousit brusným papírem. Tím bude zajištěna lepší přilnavost obnovovacího nátěru. Před začátkem práce musí být dřevo suché, hladké a zbavené pryskyřičných výronů.
2. Vyberte správně
Bezbarvý lak zachovává přirozený vzhled dřeva, ale na slunci má buď nátěr, nebo dřevo pod ním tendenci žloutnout. Intenzita žloutnutí samotného laku je rozhodující měrou závislá na jeho pojivové bázi. Žloutnutí se dá částečně omezit přídavkem UV-absorberu do laku. Lazurovací lak vydrží díky pigmentaci déle. Silnovrstvé lazury mají sice delší životnost než tenkovrstvé, ale obnova jejich nátěru bude naopak pracnější, protože je nutné původní vrstvu zcela obrousit. Na popraskané a staré dřevo raději volte slabovrstvé lazury. Silnovrstvé lazury jsou naopak vhodnější pro okna nebo vstupní dveře a další rozměrově přesné truhlářské výrobky. Lépe totiž zabraňují změnám rozměrů, které způsobuje kolísající vlhkost dřeva.
3. U lazur dejte pozor na tloušťku nánosu
S rostoucím počtem vrstev lazury získává výsledný odstín na sytosti. Pokud se rozhodnete obnovit nátěr pouze na části objektu, jen obtížně docílíte stejného barevného vzhledu na celém povrchu.
4. Dodržte postup určený výrobcem
Pro dostatečnou ochranu dřeva před nepříznivými povětrnostními vlivy dodržte doporučený postup včetně počtu vrstev a jejich tloušťku. Nátěry s nízkou tloušťkou mají i nižší životnost, naopak při nanesení příliš silné vrstvy mohou vznikat defekty v nátěrovém filmu (například potekliny, záclony, vrásnění). Dobré zaschnutí a spojení jednotlivých vrstev laku nebo lazury závisí na tom, zda jste dodrželi stanovené časové intervaly mezi nátěry.
5. Natírejte za vhodných podmínek
Dřevo natírejte při optimální teplotě a za sucha. Při vysoké relativní vlhkosti vzduchu nebo při vlhkém podkladu mohou některé nátěrové hmoty zbělet. Naopak při aplikaci na rozehřátý podklad za prudkého letního slunce se nátěrová hmota díky enormní rychlosti zasychání špatně roztírá. Nestačí se slévat v hladký nátěrový film, takže na povrchu zůstávají například znatelnější stopy po tazích štětcem. Na povrchu, který zaschl příliš rychle, se při dalším prosychání mohou objevit defekty v podobě pórů nebo puchýřků. U disperzních vodou ředitelných nátěrových hmot dbejte na dodržení minimální teploty vzduchu pro nanášení a zasychání nátěrů. Každý výrobce ji vždy uvádí v technickém listu i na obalu - obvykle bývá okolo deseti stupňů.
Připraveno ve spolupráci s Pavlem Marešovským ze společnosti Barvy Tebas
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist