O Bruselu se tvrdí, že by nejradši svázal každou lidskou činnost nějakou směrnicí. Nyní se ale ukázalo, že úředníci Evropské unie občas nějaký zákon i zruší.

Unie si zjednodušení a osekání legislativy vzala sama za úkol před dvěma lety. A teď má její boj proti přehnané regulaci dvě první oběti. Ministři členských zemí se v pondělí dohodli, že zruší směrnici přezdívanou "suky ve dřevě".

Ta vznikla v roce 1968 a určovala kvalitu a rozměry surového dřeva. V praxi se jí ale neřídil nikdo, ani Česko. Všichni se dřevem obchodují podle vlastních pravidel.

"My to jedině vítáme. Při vstupu jsme museli předpis promítnout do legislativy, ale v praxi se nepoužíval," řekla ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Druhou obětí se stala směrnice, která určovala objem a velikost obalů na potraviny. V sedmdesátých letech, kdy vznikla, prý různé obalové standardy v unii brzdily vzájemný obchod. Nyní prý ale obchod brzdí právě tato regulace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist