V Evropské unii je zdravotní péče Čechům poskytována zdarma, pokud vyhledají ošetření ve státním zdravotnickém zařizení a jsou držiteli Evropského průkazu zdravotního pojištění. Ten mohou získat u své zdravotní pojišťovny. V Unii se přitom na ně vztahuje spoluúčast jakou platí místní pojištěnci. Za péči si tak připlatí častěji než v Česku. Kolik? Třeba v Belgii je to 25 až 40 procent nákladů za poskytnuté léčení. V Dánsku u některých akutních případů 35 až 60 procent, ve Francii třicet.

Státních zdravotnických zařízení však bývá v rekreačních letoviscích málo. A na rozdíl od komerčních cestovních pojistek zdravotní pojištění neplatí v soukromých střediscích, nezahrnuje asistenční službu a nekryje náklady na převoz zraněného, případně jeho tělesných ostatků zpět do Česka. Proto je dobré si ještě před odjezdem sjednat cestovní pojištění: v pojišťovně, přes internet - často s 10procentní slevou - i telefonicky. Částka na čtrnáct dní pro čtyřčlennou rodinu se pohybuje kolem tisíce až dvou tisíc. Proč byste ji platili?

Úraz vás může zruinovat

"Nemoc či úraz vás v cizině mohou dostat do finanční pasti," říká Vladimír Krajíček, generální ředitel Evropské cestovní pojišťovny. Pokud si třeba na koupališti někde v západní Evropě zlomíte nohu, přijde vás ošetření u soukromého lékaře, rentgen a sádra bez pojištění na 20 tisíc korun. Akutní operace srdce s převozem domů stojí až dva miliony. Převoz zemřelého například letecky z Afriky stojí 270 tisíc korun, automobilem z Itálie 130 tisíc.

Sice existují mezinárodní dohody o pomoci při nemoci či úrazu, ale oproti komerčnímu cestovnímu pojištění je jejich rozsah omezený. Mezinárodně platná nová karta některé z českých zdravotních pojišťoven se vztahuje také jen na státní zdravotnická zařízení.

"Navíc mezinárodní dohody nezahrnují převoz nemocných do vlasti a neobsahují žádné, v cizině tak nezbytné, asistenční služby," doplňuje ředitel České podnikatelské pojišťovny Jaroslav Besperát.

Na krádež i léčbu

Je jedno, zda si pojištění sjednáte osobně v pojišťovně či přes internet. Je-li uhrazeno, platí od 24. hodiny dne, který předchází počátku doby sjednaného pojištění.

"Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh," říká Jaroslav Besperát. Podle něho ale může zahrnovat i pojištění úrazu. Součástí komerčního pojištění léčebných výloh jsou platby za ošetření, léčbu, hospitalizaci, nutné ošetření u zubaře, léky, neodkladnou operaci, přepravu do nemocnice nebo zpět domů.

Jiným připojištěním je pojištění odpovědnosti za škodu. To kryje škody na zdraví a na majetku nechtěně způsobené jiným. Z pojištění zavazadel se zase hradí poškození, ztráta či jejich zpoždění. Součástí cestovního pojištění může být i storno zájezdu, přerušení cesty a řada dalších rizik.

Uhrazen může být také převoz nezletilých dětí zpět do místa bydliště nebo pojištění blízké osoby, která zůstane v zahraničí u hospitalizovaného pacienta. Vždy záleží na pojistné smlouvě.

Pojišťovny sjednávají cestovní pojištění většinou jako samostatný produkt. Pojistné se platí podle počtu dní v zahraničí, věku pojištěnce, druhu cesty (turistická, pracovní, sportovní - na to je nutno při sjednávání pojištění upozornit) a navštívené destinace. Rozlišují se cesty po Evropě a do zámoří, které jsou skoro dvakrát dražší.

Pojištění v platební kartě

Jinou formou cestovního pojištění jsou platební karty. V některých už je zahrnuto, do jiných se musí dokupovat. Problémem je, že limity nejvyšších částek hrazených za léčení jsou obvykle nižší než v klasickém cestovním pojištění.

V souvislosti s cestovním pojištěním přišla s novou nabídkou Wüstenrot pojišťovna. Cestovní pojištění sjednává jako připojištění k pojištění bytu nebo rodinného domu. Zahrnuje do něj základní rizika i rozsáhlou asistenci. Jde o cestovní pojištění platné po celém světě. Vztahuje se na neomezený počet cest a zahrnuje celou rodinu: manžele a děti do 21 let.

Sledujte limity

"V léčebných výlohách je důležitý limit pojistného plnění," upozorňuje Mario Böhme. Vzhledem k vysokým cenám léčebných nákladů by se měl pohybovat alespoň kolem 1,5 milionu Kč. Dobré je také zeptat se v cestovních kancelářích, jak rozsáhlé cestovní pojištění je zahrnuto do zájezdu. Mnohdy je nedostatečné, takže se vyplatí si cestu samostatně připojistit.

Asistenční služba pomáhá

K cestovnímu pojištění patří také asistence, kterou lze kontaktovat telefonicky. Její rozsah se u různých pojišťoven liší. Tomáš Mrnka z AXA Assistance říká, že úkolem asistence je postiženému vyhledat nejbližší vhodné zdravotnické zařízení, poskytnout garanci platby za ošetření, tlumočit nebo dokonce zprostředkovat konzultaci s českým lékařem, dohlížet nad průběhem léčby a zabezpečit následný návrat.

Důležitá je i právní pomoc nebo schopnost složit kauci či českému občanovi okradenému v zahraničí, poskytnout přiměřenou finanční částku. Všechnu tuto pomoc ale lze očekávat jen v rámci komerčních cestovního pojištění, nikoliv z titulu mezinárodních dohod o vzájemném léčení občanů.

070528_26.gif

Autor je spolupracovníkem redakce