Výzkumy potvrzují, že lidé velmi lehkomyslně přistupují k otázce "Jak se zabezpečit na stáří".

Obvykle spoření na důchod začnou řešit několik let před odchodem do penze. Jaký je správný postup?


1. Spořte pravidelně po malých částkách, protože pravidelná úložka váš rozpočet příliš nezatíží, nicméně ve stáří příjemně překvapí. Navíc při takovém investování snižujete investiční riziko, které plyne z nesprávného načasování jednorázové velké investice.


2. Čím dříve začnete, tím více peněz budete mít v budoucnu k dispozici. Nezapomínejte, že stejně jako péče o rostliny má svá pravidla ... tak péče o vaše peníze má svá pravidla také. Nikdy není pozdě začít!


3. Pro zajištění životní úrovně i v důchodu doporučujeme současným "třicátníkům" spořit alespoň 10 procent jejich stávajícího příjmu. Pokud se spořením začnete například až v padesáti letech, pro udržení současné životní úrovně již budete potřebovat spořit kolem 30 procent svých příjmů.


4. Hlídejte si všechny výhody, které stát nabízí. Pokud budete správně využívat jím podporované produkty (penzijní fondy, životní pojištění a stavební spoření), můžete od státu získat navíc až 12 480 Kč ročně na státních příspěvcích a daňových úlevách.


5. I s malou měsíční úložkou lze získat zajímavý příspěvek od státu. Pokud třeba spoříte u penzijního připojištění 100 korun měsíčně, stát vám přidá měsíčně 50 korun.


6. Rozkládejte své peníze do více produktů. Kromě těch se státní podporou využijte i jiných investičních instrumentů, jakými jsou například investiční fondy. Při investování rozkládejte (diverzifikujte) riziko a peníze rozložte podle svých potřeb a možností do více produktů.


7. Investujte podle svého rizikového profilu. Každá investice je spojena s určitou mírou rizika, proto je třeba předem zvážit, jakou jeho míru jste ochotni akceptovat.


8. Poraďte se s odborníkem nebo investičním poradcem a nechte si zpracovat svůj Finanční plán. Poradit se s investičním poradcem se určitě vyplatí. Profesionál vám pomůže s výběrem vhodné investice s ohledem na vaše představy o výnosu, investičním horizontu a s přihlédnutím k vašemu rizikovému profilu. Profesionální investiční poradce se vyzná v jednotlivých investičních produktech a má také dostatečný přehled o dění na finančních trzích.


9. Neposuzujte investici podle její minulé výkonnosti. Minulá výnosnost investice není zárukou výnosnosti budoucí.


10. Nikdy neinvestujte bezhlavě a bez předchozího uvážení dané investice. V případě neuváženého rozhodnutí byste mohli být nemile překvapeni.


Pavel Kratochvíl, výkonný manažer segmentu Spoření a investice ČSOB