Jak se tam dostat
Letadlem. S ohledem na vzdálenost Turecka se jako nejvhodnější jeví cestovat letecky. V současnosti nabízejí přímé denní letecké spojení do Turecka ČSA a Turkish Airlines. Obě společnosti létají na lince Praha - Istanbul sedmkrát týdně. S ostatními dopravci lze letět jedině s přestupem, např. s Austrian Airlines ve Vídni atd. Do dalších destinací, např. do Antalye, lze využít během turistické sezony charterových letů, např. s leteckou společností Travel Service či rovněž s ČSA.
Autem. Cesta například z Prahy do Istanbulu, měřící necelých 1900 km, vám zabere přibližně 20 hodin. Nejvhodnější je jet přes Bratislavu, Budapešť, Bělehrad a Sofii.
Vlakem. Cesta vlakem z ČR do Turecka trvá dva dny. Z Prahy do Istanbulu se nejrychleji dostanete za 39 hodin se třemi přestupy.
Autobusem. Do Istanbulu jezdí mimo jiné společnost Student Agency. Dospělí zaplatí za zpáteční jízdenku 3590 Kč, studenti 3231 Kč (platí pro odjezd z Brna).
Ubytování
Turecko nabízí turistům různé druhy ubytování, od těch nejlevnějších po nejdražší. Pochopitelně že víc zaplatíte za ubytování v Istanbulu než v menších centrech. Je nutné mít na paměti, že standard nejlevnějších hotelů a penzionů nemusí být nejvyšší, zvláště ve východní části země. Ne vždy se lze řídit množstvím hvězdiček u vchodu hotelu, kvalita nebývá srovnatelná se západní Evropou. Zvláště v turisticky navštěvovaných lokalitách se ale úroveň ubytování postupně zvyšuje. I v menších hotýlcích a penzionech (pansiyon) lze sehnat slušné bydlení pro dva za cenu do 20 eur, záleží na lokalitě. Kromě hotelů a penzionů jsou k dispozici samozřejmě i stovky kempů (zvláště na západě země), kde je ubytování ještě mnohem levnější. Vše záleží na tom, jakou úroveň ubytování očekáváte.
Základní informace
Mezinárodní volací číslo pro Turecko: + 90
Měna:
turecká lira (YTL), 1 YTL = 15,90 Kč
Velvyslanectví České republiky v Ankaře
Kaptanpasa Sok. 15,
Gaziosmanpasa
tel.: +90 312-4056139 Pbx
fax: +90 312-4463084
e-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Generální konzulát ČR v Istanbulu
Abdi Ipekci Cad. 71, Macka
tel.: +90 212 230 95 97 nebo 232 90 46
fax: +90 212 231 94 93
e-mail: istanbul@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát ČR v Izmiru
Atatürk Cad. 378/1, Soyhan Kat: 3 Alsancak, 35220
tel.: +90 232 422 10 80
fax: +90 232 422 06 38
Honorární konzulát ČR v Antalyi
1385 Sokak 20, TR-07100, Antalya
tel.: +90 242 322 61 83
fax: +90 242 322 61 82
e-mail: antalya@honorary.mzv.cz
Praktické rady
Důležitá telefonní čísla:
Istanbul - Police: (+90-212) 635 00 00
Turistická informační kancelář: (+90-212) 527 45 03
Antalya - Turistická informační kancelář: (0242) 343 2760
Informace: (0242) 241 1747
Doklady: Občan ČR cestující do Turecka musí mít platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti je minimálně šest měsíců nad dobu plánovaného pobytu.
V případě cesty motorovým vozidlem je nezbytné předložit:
1. technický průkaz vozidla
2. mezinárodní řidičský průkaz
3. doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (tzv. zelená karta)
Pokud řidič zelenou kartu nevlastní, lze uzavřít pojištění na tureckých hranicích. Motorové vozidlo je vždy zapsáno tureckými celními orgány do pasu majitele, případně osoby s oprávněním toto vozidlo řídit.
Turecko zrušilo od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů ČR, kteří cestují do Turecka jako turisté a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů. Občané ČR, kteří cestují do Turecka pracovně či ze studijních a jiných důvodů, musí si i nadále k cestám do Turecké republiky obstarat vízum. Totéž platí i pro řidiče nákladní automobilové dopravy.
Turistické informační kanceláře jsou ve všech turistických střediscích. V nich dostanete základní informace o důležitých památkách a zajímavých akcích v místě a blízkém okolí. Rovněž se tam můžete informovat na možnosti ubytování, dopravního spojení atd. Ve větších městech bývají k dispozici zdarma i plány měst, mapy atd.
Otevírací doba: Obchody otvírají v 9 či 10 hodin a na rozdíl od mnoha dalších zemí, jež lemují Středozemní moře, zde bývají otevřeny (zvláště v turistických letoviscích) dlouho do noci. Není neobvyklé, že ještě ve 22 hodin si můžete v klidu nakoupit.
Čas: Po příletu do Turecka je nutné posunout čas na hodinkách o hodinu dopředu.
Svátky v sezoně: 1. červen - Denizcilik Günü - Den námořních sil
26. srpen - Silahli Kuvvetler Günü - Den armádních sil
30. srpen - Zafer Vatrami - oslava tureckého vítězství nad Řeky u Dumlupinaru v roce 1922
Lékařská péče: Ordinační hodiny lékařů jsou zpravidla od 9 do 21 hodin. Běžné léky jsou dostupné v místních lékárnách. Naprostou nezbytností pro cesty do Turecka je cestovní zdravotní pojištění, lékařské ošetření pro cizince je velmi drahé a lékaři chtějí platit hotově.
Bezpečnost: Turecko je sice relativně bezpečnou zemí a místní lidé jsou většinou vlídní a pohostinní, je však dobré mít se na pozoru před krádežemi, zvláště v turistických lokalitách. Dávejte si pozor na peníze, fotoaparáty a další cennosti zvláště na tržištích a jiných přelidněných místech. V hotelu je lépe pro uložení cenností využívat trezoru či bezpečnostních schránek.
Rovněž je nutné mít na zřeteli, že Turecko je muslimská země, a tomu je třeba uzpůsobit chování. Zvláště oblasti mimo velká turistická centra na pobřeží jsou mnohem konzervativnější a je třeba respektovat místní zvyklosti, vyvarovat se výstředností v chování, oblékání atd.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist