Ještě jste svým zaměstnancům nepodepsal dovolenou? Měl byste tak učinit alespoň 14 dní předem, tedy ne ze dne na den.

Pokud už navrhli sami nějaký termín, je na vás, zda ho schválíte. Podle zákona má určit termín dovolené zaměstnavatel, i když v praxi často záleží na oboustranné dohodě.

Totéž platí pro ty, kteří jsou v práci nováčky. Zákoník práce sice říká, že na dovolenou mají nárok, pokud odpracují minimálně šedesát dnů, ale zaměstnavatel jim přesto může poskytnout několik dnů volna.

Domluvte si termín dostatečně v předstihu

Podle právníka Petra Hůrky zaměstnanec musí vycházet ze zásady, že dovolenou určuje zaměstnavatel. Co to přesně znamená?

Za určení data se považuje souhlas zaměstnavatele s dobou dovolené, kterou si zaměstnanec sám vybere a navrhne ke schválení. Požádá-li tedy o dovolenou a zaměstnavatel její termín odsouhlasí, považuje se za dohodnutý.

Proto by si měl zaměstnanec zaplatit zájezd až poté, co mu dovolenou schválí jeho nadřízený. Jde o formu podepsání žádanky či písemného pokynu. Pokud si pracovník zarezervuje dovolenou v termínu, který nemá potvrzen, činí tak na vlastní riziko. Zaměstnavatel jej nemusí "pustit".

Pojem "určení data dovolené" sehrává důležitou úlohu k posouzení, zda zaměstnavatel musí nahradit zaměstnanci náklady spjaté s případným zrušením jeho zajištěné dovolené, či nikoliv.

Termín změněný na poslední chvíli

Pokud šéf na poslední chvíli změní zaměstnanci termín dovolené, musí mu uhradit dosavadní náklady s ní spojené. Rozumí se jimi například "stornopoplatky", které požadují cestovní kanceláře za zrušení zájezdu. Ale také platba za rezervaci letenek a jiné služby.

Podobně to platí v případech, kdy je zaměstnanec z dovolené kvůli naléhavým provozním či jiným důvodům odvolán. Lze tak učinit konkrétně z důvodu důležité zakázky pro firmu, nemoci zaměstnanců a podobně. I tehdy zaměstnavatel musí uhradit náklady, které pracovníkovi vznikly.

Minimálně dva týdny volna v kuse

Normy pracovního práva sice chrání zaměstnance a jeho právo na odpočinek, v praxi to často chodí jinak.

Advokátka Nataša Randová z kanceláře Procházka Randl Kubr dodává, že zaměstnavatel má umožnit svým pracovníkům vyčerpat dovolenou vcelku a do konce příslušného kalendářního roku. "Pokud není možné čerpání vcelku, měla by alespoň jedna část dovolené činit dva týdny," dodává advokátka.

Podle jejích zkušeností se však zaměstnanec se zaměstnavatelem stále častěji domlouvají i na kratších úsecích čerpání volna. Jeho "drobení" zaměstnavatelem nebo i ze svobodné vůle zaměstnance ovšem nevede k vyšším pracovním výkonům.

Pokud někdo vůbec nebo málo odpočívá, projeví se to na jeho snížené koncentraci a vyšší chybovosti. Může i vážně onemocnět z přepracování. Některé firmy proto přistupují k poskytování volna navíc. Dávají lidem týden dovolené nebo i více jako firemní benefit.

Nebo se domlouvají na čerpání mimořádného volna také v případech, kdy zaměstnanec pracoval po určitou dobu s velkým nasazením na zvláštním projektu či mimořádné akci. Může jít o jeho účast na veletrhu, delší služební cestu, momentální práci navíc za chybějícího kolegu.

Právník Petr Hůrka z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR tvrdí, že v praxi takových ujednání výrazně přibývá, protože to umožňuje nový zákoník práce a jeho princip - co není zakázáno, je dovoleno. Existují společnosti, které chtějí předcházet "syndromu vyhoření" svých špičkových lidí.

Občas jim poskytují několikaměsíční volno na regeneraci sil. Záleží na dohodě, zda bude placené či neplacené. Nechtějí totiž, aby nejlepší "tahouni" odcházeli z firmy kvůli dlouhodobé únavě z přepracování.

Benefit se nabízí po několikaleté službě ve firmě a má vysoký kredit mezi zaměstnanci.

Kdy dostanete místo odpočinku peníze

Za nevyčerpanou dovolenou zaměstnanci přísluší náhrada ve výši průměrné mzdy. Ta se vypočítává z výdělku vyplaceného v předchozím čtvrtletí a bývá obvykle větší než základní mzda. Započítávají se také bonusy, prémie a různé druhy příplatků.

Podle zákoníku práce při skončení pracovního poměru, z jakékoli strany, musí být zaměstnanci vždy nevyčerpaná dovolená proplacena. Podniky jsou však raději, když si pracovník dovolenou vybere.

Pokud nejde o případ skončení pracovního poměru, musí zaměstnanci základní čtyřtýdenní dovolenou vyčerpat, nebo jim ke konci následujícího kalendářního roku bez náhrady propadne.

Jiná je situace v případě dovolené přesahující čtyři týdny, která může být upravena v kolektivní smlouvě, ve vnitřním předpisu, nebo nově od 1. ledna 2007 individuálně sjednána v pracovní smlouvě.

Nadstandardní dovolenou, u většiny firem pátý týden, lze také převést do následujícího roku s tím, že pokud si ji zaměstnanec nevyčerpá ani tehdy, musí mu ji zaměstnavatel proplatit, nebo nechat čerpat.

Co se týká proplácení dovolené přesahující čtyři týdny zákoník práce ho umožňuje i v případech, kdy nebyla vyčerpána v průběhu následujícího kalendářního roku. Nárok zaměstnance na její proplacení při skončení pracovního poměru je zachován.

Změny podle nového zákoníku práce

Zákoník práce již nepoužívá pojmu dovolená na zotavenou, nýbrž dovolená za kalendářní rok.

Podle Petra Hůrky nový zákoník práce v oblasti dovolené nepřinesl výraznější změny, snad kromě již zmíněné možnosti poskytovat i jiné než zákonné druhy dovolené (za dobu trvání pracovního poměru, výkon určitých prací, pracovní výsledky).

Z dalších změn lze uvést zachování dovolené a její odklad u zaměstnankyň a zaměstnanců, kteří si ji nemohli vyčerpat kvůli nástupu na rodičovskou dovolenou. A také možnost poskytování náhrady mzdy při dovolené, která odpovídá průměrné délce směny.

Nečerpání dovolené kvůli překážkám v práci

Zaměstnavatel nemusí určit čerpání dovolené v situaci, kdy se objevily překážky v práci na straně zaměstnance (mateřská a rodičovská dovolená, nebo dlouhodobá nemoc), nebo pokud tomu brání skutečně naléhavé provozní důvody.

Převod nevyčerpané dovolené do následujícího roku by měl být podle odborníků opravdu výjimkou. Ta by se měla týkat pouze případů, kdy jde například o práci v nepřetržitých provozech, nebo naléhavé provozní důvody.

Nemělo by se tedy jednat o běžné pravidlo, kdy zaměstnavatel své podřízené téměř vydírá.

Kolik volna za odpracované měsíce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist