V Česku se poprvé od listopadu 1989 začíná vážně debatovat o generální stávce. Odbory k tomu vyprovokovala vláda - chystanou reformou daní, sociálních dávek a zdravotnictví. "Formuje se tvrdé jádro odborářů," prohlásil včera pro Hospodářské noviny šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek.

S generální stávkou - v případě, že kabinet odborářům v reformě neustoupí - souhlasí podle něho všechny odborové svazy sdružené v Asociaci samostatných odborů. "Dohodu o podpoře jsme už uzavřeli s odboráři z Dopravního podniku hlavního města Prahy a jednáme i s piloty," uvedl odborový předák.

Dušek vládě již jednou pohrozil, když jako jeden z reformních kroků chtěla zrušit režijní jízdenky. Jednal kvůli nim přímo s premiérem Mirkem Topolánkem. A ten Duškovi ustoupil.

I tradičně radikální Dušek připouští, že na vyhlášení generální stávky rozhodnutí jedné odborové centrály nestačí. Bude proto jednat se šéfem ČMKOS, senátorem za ČSSD Milanem Štěchem.

Štěch je však mnohem zdrženlivější: "Generální stávku mají lidé spjatou se zásadními politickými změnami. O nic takového se nyní u nás nejedná." Ani on však možnost generální stávky zcela nevyloučil. V případě, že ministři nebudou s odbory ochotni jednat, však Štěch považuje za reálnější vyhlášení výstražné stávky.

Odboráři budou proti změnám v daních, sociálních dávkách a zdravotnictví poprvé protestovat v sobotu 23. června. V Praze se má podle nich sejít zhruba čtyřicet tisíc lidí.

"Vláda nemá kam ustupovat. Změny, které pro stabilizaci veřejných financí připravila, jsou absolutní minimum," tvrdí lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. S masovými protesty odborů se podle něho musí počítat. Figurují v historii všech reforem, které se snažily snížit daňovou progresi a omezit obrovské státní výdaje na mzdy a sociální dávky.

Dušek včera ve vysílání ČT 1 popsal, jak by asi generální stávka vypadala. Mohla by mít několik fází - nejdříve by odbory mohly vyhlásit hodinovou stávku, a pokud by nepřinesla patřičný efekt, přišla by další, tvrdší fáze.

Generální stávka by se konala nejspíš během léta a odborový předák předpokládá, že bez ohledu na dobu prázdnin by výrazně omezila život v zemi.

Asociace nezávislých odborů disponuje silou čtvrt milionu členů, v odborových svazech sdružených v ČMKOS je 570 tisíc lidí.

Sněmovna už reformy propustila do druhého kola, nyní je projednávají sněmovní výbory. V takzvaném druhém čtení, kdy mohou poslanci k navrženým zákonům podávat pozměňovací návrhy, se jimi bude dolní komora parlamentu zabývat v polovině srpna.

Hlasování o definitivní podobě reformy se očekává 15. srpna. K tomu, aby reforma prošla, disponuje vládní koalice dostatečným počtem hlasů.

Výhružku generální stávkou má podle Duška brát vláda vážně. "Zkuste si představit, že stojí pražské metro, autobusy, železniční doprava, jak stojí fabriky. Myslím, že by to bylo velmi citelné," vylíčil průběh protestu Dušek. A vyzval občany, aby se v takovém případě k odborům připojili.

Odborový předák datum konání generální stávky neupřesnil, podle jeho představy by se mohla konat někdy v období od 23. června až do konce srpna.

Naposledy se ekonomický život v tehdejším Československu zastavil 27. listopadu 1989. Dvouhodinová generální stávka, při níž lidé zaplnili náměstí prakticky všech měst a obcí, se konala na podporu požadavku studentů - k těm se připojili umělci, Občanské fórum a dělníci.

Že by generální stávka byla pro zemi hodně citelná, potvrdil i pražský primátor Pavel Bém, který s Duškem v televizním studiu diskutoval. "Byla by nepříjemným zásahem do života občanů a také by nás něco stála, byl by to ekonomický zásah do života země. Ale jsem přesvědčen, že odboráři by mohli tleskat nad tím, že jsou reformy tak mírné," konstatoval Bém. Stejně jako ministr Kalousek však tvrdí, že vláda nemůže protestům odborářů ustoupit.