Po desetiletí debat dává stát rodičům svobodu volby: mohou se rozhodnout, jak jejich dítě získá základní vzdělání.
Ministerstvo školství totiž definitivně rozhodlo, že děti nemusí každý den docházet do základní školy, ale mohou se učit se svými rodiči doma. A to celých devět let. "Je to skvělá zpráva, rodiče na to mají právo. Podobná praxe funguje v mnoha evropských zemích," říká expert ODS na vzdělávání Walter Bartoš.
V Česku funguje domácí škola už devět let, zákonem je povolena dva roky. Doposud však jen do páté třídy. Od tohoto září však mohou zůstat doma i děti starší, od 6. do 9. třídy.
"Dceru jsme vzdělávali doma pět let a jsme rádi, že můžeme pokračovat. Díky tomu má více času na kroužky a učení je efektivnější," říká Vladislav Soukup z Plzně.
Domácí škola na druhém stupni se bude od září zatím čtyři roky testovat na pěti základních školách. Pokud se osvědčí, mohla by se dostat do školského zákona.
Podmínky budou stejné jako pro nižší ročníky: rodiče požádají ředitele školy o povolení a dítě bude chodit jednou za půl roku na přezkoušení.
"Rodičům už ale nebude stačit jen maturitní vzdělání. Musí mít vysokoškolské, nejméně bakalářské," dodává předseda Asociace domácího vzdělávání Jiří Tůma.
Domácí školu na druhém stupni nechtělo ministerstvo dlouho povolit. Exministryně Petra Buzková tehdy argumentovala, že ve vyšších ročnících se děti učí fyziku a chemii, což může dělat rodičům problémy. Ti si však mohou najmout soukromé učitele.
Nyní se v Česku doma učí 350 dětí.
Domácí škola po celou dobu základní školy existuje, s výjimkou Nizozemska, v celé Evropě a také v USA. Právě ve Spojených státech amerických, kde má individuální výuka silnou tradici, učí rodiče děti doma už dvacet čtyři let.
V Česku se domácí škola začala testovat v roce 1998. Tehdy se takto vzdělávalo šedesát dětí. Zprvu byly z rodin věřících. Nyní o to žádají rodiče, jejichž dítě má zdravotní handicap, nebo doprava do školy je složitá.
"Domácí školu rodiče také volí proto, že je jejich dítě velmi talentované a potřebuje individuální přístup, který mu škola v takové míře nemůže poskytnout," vysvětluje Ivo Mlejnecký, ředitel Základní školy Letohradská v Praze, která bude od září jednou z prvních pěti škol, kde se bude druhý stupeň ověřovat.
S učitelem na mailu
Rodiče vzdělávání dítěte často konzultují s učiteli. Společně s nimi vytvoří také učební plán. Škola jim bezplatně poskytne učebnice a školní pomůcky.
"Na naší škole navíc od rodičů vyžadujeme, aby si vedli podrobnou třídní knihu a zapisovali vše, co s dítětem probírají," upozorňuje Mlejnecký.
Škola ověří znalosti žáků jednou za půl roku. Zkouška probíhá buď ústně, nebo písemně. Formu si určí ředitel školy. Děti navíc přinášejí učitelům ukázat, co vše s rodiči během domácí školy tvoří: výkresy, keramiku, fotografie.
"Děti většinou uspějí. Jen minimu rodičů doporučíme, aby svého potomka vrátili zpět do školy, protože individuální výuku nezvládá," říká ředitel.
Pokud se už rodiče pro domácí školu rozhodnou, musí se smířit s tím, že to bude také finančně náročné. Žít budou pouze z jednoho platu.
"Lze to ale zvládnout. My takhle učíme pět dětí, nejstarší dcera nyní půjde do šesté třídy. Velice nám vyhovuje, že máme svobodu a děti učíme podle svého," míní Vladislav Soukup z Plzně. Sám pracuje jako počítačový expert, manželka je s dětmi doma.
"Komunikace se školou je dobrá. V dnešní době techniky není problém být s učiteli ve spojení mailem, ale i přes skype," vysvětluje Soukup.
Děti lépe komunikují
Do školy jezdí rodiče na konzultace i častěji než jednou za půl roku. Učitelé tak mohou i lépe sledovat, zda dítě není zanedbané. Kdyby se rodiče vůbec nedostavili, o dítě by se začala zajímat sociálka. I to je jedno z dalších "zabezpečení", jak dítě na domácí škole sledovat.
Kritici domácího vzdělávání však tvrdí, že dítě je vyčleněno z kolektivu a neumí se zapojit do společnosti. Rodiče naopak oponují, že dítě má díky efektivnější výuce více času na koníčky, kde je ve společnosti dalších dětí.
"Máme i zkušenosti, že děti z domácí školy jsou komunikativnější a mají lepší výsledky než jejich vrstevníci," tvrdí Jan Tupý z Výzkumného ústavu pedagogického. Většina absolventů školy doma také směřuje na víceletá gymnázia.
Domácí škola
1. - 5. třída základní školy
Doma se na prvním stupni vzdělává 350 dětí. Žádost o vzdělávání dítěte doma podává rodič na kteroukoliv základní školu. Její ředitel rozhodne, zda dítěti povolí zůstat doma..
Děti docházejí na přezkoušení do školy jednou za půl roku. Testy jsou písemné i ústní, formu si určuje sama škola.
Aby mohl rodič dítě učit, musí mít maturitu.
6. - 9. třída základní školy
Od letošního září začne pokusné ověřování na pěti základních školách. Trvat bude 4 roky. Odhaduje se, že se zpočátku bude vzdělávat asi 30 dětí.
Platit budou stejné podmínky jako na prvním stupni. Rodiče musí mít už ale vysokoškolské vzdělání.
Zdroj: MŠMT, ADV
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist