Ostatně tento názor "neudivil" jen média, ale pobouřil i představitele ostatních členských států.
Summit Evropské unie, který vládnoucí polská dvojčata Lech a Jaroslaw Kaczyńští označují za své vítězství, ukázal hloubku rozporů mezi Polskem a Německem. Poláci ze svého stanoviska "Nice, nebo smrt" ustoupili teprve poté, co předsedající kancléřka Angela Merkelová pohrozila svoláním mezivládní konference bez účasti Polska.
Kdo co zablokoval
Nakonec, podle premiéra Jaroslawa Kaczyńského, se "polská blokační síla" stala mnohem větší než v Poláky původně navrhovaném systému druhé odmocniny obyvatel, z níž by se počítala síla hlasů v Evropské radě. "Celá hra v EU je hrou o blokační sílu," zdůraznil polský premiér.
Zablokované jsou ale především vztahy s Německem, už tak dlouho na bodu blízkému mrazu.
"Tenhle unijní summit Němci Polákům jen tak nezapomenou. Prohrály především polsko-německé vztahy," shrnul výsledek dramatického nočního vyjednávání Bartosz Wieliński, německý zpravodaj listu Gazeta Wyborcza. Stejně tak i náladu mezi německými politiky a novináři.
Řada polských provládních i liberálních komentátorů o víkendu zvažovala, zda polský premiér neustoupil německému tlaku příliš a vicepremiér Roman Giertych z ultranacionalistické Ligy polských rodin zvažuje svolání demonstrací před německé velvyslanectví. "Summit je dokladem, že celá unijní politika se dostává pod německý diktát," řekl podle listu Rzeczpospolita s odvoláním na návrh Angely Merkelové, že svolá mezivládní konferenci o ústavní smlouvě bez účasti Polska.
V Německu vyvolala obrovský údiv vážně míněná předsummitová úvaha premiéra Kaczyńského, že váha polského hlasu by se měla odvozovat od hypotetického počtu Poláků, pokud by jich šest milionů nezahynulo v druhé světové válce. Byl to jasný odkaz na historii, k níž se vláda bratrů Kaczyńských upíná a přes niž nazírá vztahy s Berlínem.
Premiérův výrok v Polsku kritizovala tradičně vůči vládní koalici ne příliš přátelsky naladěná většina médií.
V sobotu odcházející bavorský premiér Edmund Stoiber, který je považován za hlavního zastánce Němců odsunutých z Polska a Československa po roce 1945, Poláky v listu Bild varoval před izolací, ve které by se mohli octnout. Určitě na sebe nedají čekat další kritické hlasy anebo články ironizující Poláky v očích Němců.
Zajímavá je přitom role právě bulvárních médií jako je v Německu Bild a v Polsku Fakt, zastávající protichůdná národní stanoviska, ale patřící jednomu německému koncernu Axel Springer.
Co lze čekat dál
Co lze tedy v polsko německých vztazích čekat?
Německo, které navíc odevzdá unijní předsednictví Portugalsku, už nebude brát Varšavu za tak vážného partnera například v unijní východní politice. Rozpoutá se nová válka slov o centrum proti vyháněním, které v Berlíně chtějí otevřít z Polska odsunutí Němci, objeví se články kritizující německou menšinu v Polsku a německá média si určitě nenechají ujít příležitost znovu ironizovat vládnoucí polskou bratrskou dvojici jako v minulosti, kdy je například berlínský list Tagesspiegel nazval "bramborou".
Polští nacionalisté budou tvrdě a hlasitě odpovídat na jakoukoli kritiku a jakýkoli hlas z řad německých odsunutých.
Příměr polského zpravodaje o nové studené válce ve středu Evropy tak zřejmě není daleko od pravdy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist