Šálek kávy v Moskvě přijde českého turistu na zhruba 130 korun. Už druhým rokem je nejdražším městem světa. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti Mercer. Studie zahrnovala 143 měst celého světa a zaměřila se na výdaje na jídlo, ubytování, oblečení, dopravu, spotřební zboží a zábavu.

Na druhém místě žebříčku je Londýn. Z evropských měst se do první desítky nejdražších řadí dánská Kodaň, švýcarská Ženeva a Curych. Myslete na to, než vyrazíte na cesty. V první dvacítce se dále umístily Oslo, Milán, Paříž a New York. Drahé jsou i Dublin a Vídeň. Bratislava je na jednatřicátém místě a Praha až devětačtyřicátá. I podle průzkumu britské agentury Economist Intelligence Unit by se měl šetřivý cestovatel vyhnout Evropě. Na "starém" kontinentu je nejdráž. Ani Severní Amerika není levným místem. Naopak laciněji je v Asii, na středním Východě a v Africe. Nejméně drahá je Latinská Amerika.

Přesto všechno se Češi drží své Evropy. Jezdí hlavně do Chorvatska, Řecka, Španělska, Bulharska, Itálie a na Slovensko. Stále víc navštěvují severní Afriku, především Egypt a Tunisko, a jezdí se i do Turecka.

"Ve většině těchto zemí jsou ceny srovnatelné s těmi tuzemskými. Dražší než Česko jsou z populárních destinací Mallorca, řecké ostrovy, Chorvatsko nebo Kypr," říká Tomáš Brejcha z cestovní kanceláře Čedok. V západní Evropě je velmi drahá celá Skandinávie, Britské ostrovy a Island.

"Naopak až o polovinu levnější zboží můžete najít v Bulharsku, Tunisku, Turecku nebo Egyptě. Slušný poměr kvality a ceny nabízí například Rumunsko," dodává Tomáš Brejcha z Čedoku.

S Araby smlouvejte

V Egyptě a arabských zemích je slušností smlouvat. Patří to k místnímu koloritu. Ceny se dají snížit až o polovinu.

"V Egyptě jsou velmi laciné základní potraviny vyrobené na místě, protože jsou dotované státem," říká pracovník cestovní kanceláře Exim Tours. Placka chleba vás tam přijde v přepočtu přibližně na jednu korunu. Dovozové potraviny, jako dobrá vína, bývají naopak někdy i dražší než v Česku. V dolarových oblastech - Turecku, Egyptě, Dubaji, ale i v Thajsku - mají často dvojí ceny. Levnější v místní měně pro domorodce a dražší psané v dolarech pro turisty. Je dobré mít u sebe i místní měnu a při dvojích cenách platit tu výhodnější.

Drahá země, výhodné zboží

I v drahých zemích se dá levně nakoupit. Západní trh je přesycen botami, oblečením a značkovými výrobky. Takže v jinak drahých zemích je toto zboží často levnější než v Česku, kde je ho nedostatek. "Například parfém, za který v Česku zaplatíte 1500 korun ve Francii seženete za 900. I ve Španělsku je mnoho věcí až o 30 procent levnějších. Italský Milán je pro Čechy magnetem na nákup oblečení ve výprodejích," říká Tomáš Kaplan z agentury Zájezdy.cz.

Češi mají dnes podobné nároky na dovolenou jako ostatní obyvatelé unie. Objednávají zájezdy all-inclusive nebo polopenzi. "Konzervy si do zahraničí už moc nevozí. Jenom když jedou po vlastní ose třeba do Chorvatska, k Balatonu nebo do Bibione v Itálii," říká Dan Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. Zájezd takto vyjde levněji, ale komfort na dovolené je nižší.

Porovnání cen jídla a ubytování v turisticky atraktivních zemích

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist