HN pokračují v seriálu o korupci, který odstartovaly exkluzivním průzkumem mezi českými firmami 26. června 2007.


Jsou to tři roky, kdy Marie Benešová jako nejvyšší státní zástupkyně prohlásila, že pomalu každý starosta se chová jako gubernátor.

Žádné spolehlivé měřítko korupce v komunální sféře neexistuje, soudě ale podle statistik protikorupční jednotky úplatkářství a klientelismu na radnicích neubývá.

Zatímco předloni detektivové z tohoto útvaru začali vyšetřování osmi kauz, v nichž figurují obvinění komunální politici, loni to bylo už deset případů. "A letos jsme prozatím zahájili trestní stíhání sedmi osob v pěti kauzách," vypočítává mluvčí jednotky Veronika Dumková.

Klasika: podivná zakázka

Mimo zájem celostátních médií už od podzimu 2005 úřadují policisté na radnici v Havlíčkově Brodě. Středobodem vyšetřování se stala veřejná zakázka na stavbu autobusového terminálu za 80 milionů. Třebaže se toho o zákulisí tendru dosud mnoho neví, i tak je možné v případě najít řadu náznaků typických pro komunální korupci.

Podle státní zástupkyně Hany Šmejcké bývalý starosta Jaroslav Kruntorád společně s jedním radním a úředníkem zmanipulovali veřejnou zakázku, aby ji vyhrála předem domluvená firma. "Došlo mezi nimi k dohodě předem," naznačila nedávno žalobkyně. Kromě statisícových úplatků slíbila vítězná firma na oplátku finanční podporu hokeji, v jehož čele stál sám starosta. "Celé obvinění je samozřejmě nesmysl a musím se tomu jen smát," reagoval Kruntorád. Zcela nesmyslné ale policejní vyšetřování být nemůže, protože do věci se vložil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který udělil radnici za chyby při výběrovém řízení dvě pokuty.

Jak se přidělují byty?

Jestli někteří radní dokážou kromě veřejných zakázek ještě na něčem dobře vydělávat, pak jsou to určitě městské a obecní byty. Neprůhledné přidělování bytů za zavřenými dveřmi kanceláří vede k velkému pokušení. V únoru za to soud v Plzni, zatím nepravomocně, potrestal bývalého místostarostu třetího městského obvodu Radima Kopáčka dvouletou podmínkou a stotisícovou pokutou: televize Nova ho natočila, jak nastrčené figurantce slibuje dvoupokojový byt za 50 tisíc.

"Malá domů" se vždy hodí

Ne vždy se ale ve městech předávají obálky - hodí se i protislužba ze známosti. Do podezření se kvůli tomu dostal soudce Zdeněk Sovák, který opilý havaroval v autě. Jenže od litoměřického dopravního úřadu za to dostal jen 1500 korun pokuty. Soud nyní rozplétá, kdo všechno na tom má podíl: obžalovaní jsou Sovákův kolega soudce i bývalý místostarosta Litoměřic. Na vesnici jde často o pomoc známému, byť nejsou ve hře o desítky milionů.

Jako v málo známém případu exstarosty Stanovic na Karlovarsku Radka Langmaiera. Kromě toho, že je protikorupční policií obviněný kvůli nesrovnalostem v hospodaření čtyřapůltisícové obce, vyšlo také najevo, že údajně rozdával předražené zakázky. Třeba sekání trávy svému bratranci za 750 korun na hodinu. "K tomu se starosta vyjádřil, že je jeho věcí, jakou smlouvu s kým udělá," kritizovali ve své zprávě členové finančního výboru. Celkem takto připravil obec o 110 tisíc. Langmaier vše odmítá a proti obvinění podal stížnost.

Odsouzen, ale nic neukradl

Starostové se někdy dostanou do situace, kdy chtějí své obci pomoci, ale vyslouží si trest. Starosta Letkova na Plzeňsku Václav Řehoř loni v březnu prodal obecní pozemek za částku o dvě stě tisíc nižší, než dohodlo zastupitelstvo.

Policie ho obvinila, postupně se ale ukázalo, že Řehoře není možné řadit mezi klasické "gubernátory". Cenu totiž snížil kvůli tomu, že kupec poukazoval na možné znečištění pozemku. Starosta sice cenu snížil, ale současně smlouvu doplnil o dodatek: pokud se ekologická zátěž neobjeví, kupující musí dorovnat původní cenu. "Sám sebe neobohatil, ale své pravomoci rozhodně překročil," poznamenala soudkyně Drahomíra Regnerová, která jej potrestala podmínkou. "Stále to cítím jako křivdu," řekl včera Řehoř. V loňských volbách mu dalo hlas 150 z 240 voličů. A zastupitelé jeho postup zpětně jednohlasně schválili.