070719_04.jpgZ šesti oslovených zahraničních manažerů jediný Grahame Maher, šéf Vodafonu, otevřeně mluví o korupci v Česku.

"Jsem si ale jistý, že se to děje i v jiných firmách a lidé si to zkrátka nepřiznají, nebo nechtějí přiznat," dodává Maher.


HN: Setkal jste se během svého působení v Česku s korupcí?

Měl jsem zkušenost s jednou českou společností, která si řekla o úplatek. Ten by nám zaručil uzavření obchodní transakce. V takových případech ale není co řešit. Odstoupíme z tendru a dalších jednání a neplatíme, ani nikdy nezaplatíme požadované úplatky.


HN: Můžete říct, o co se konkrétně jednalo?

Byla to dohoda o dodání poměrně velkého počtu mobilních telefonů. Za to jsme měli zaplatit poplatky další zainteresované společnosti, která to zprostředkovávala.


HN: Podobnou otázku jsem položila i dalším zahraničním manažerům. Žádný z nich se prý s korupcí v Česku nesetkal. Měli štěstí, nebo to jenom nepřiznají?

Jsem si jistý, že se to děje i jinde a lidé to zkrátka nepřiznají, nebo nechtějí přiznat. Viděl jsem seznamy firem a lidí, kteří vyhráli různé zakázky - tato vítězství přitom rozhodně nelze považovat za dobré obchodní rozhodnutí, spíše za výsledek nějakých "nepřímých" pobídek. Objevují se také nejrůznější spekulace v tisku a jak se říká, tam kde je kouř, bude i oheň. Bohužel stíhání viníků a pokuty za případnou korupci nejsou stále ještě dostatečně přísné, aby se to nějak změnilo.


HN: Můžete srovnat vaše zkušenosti s korupcí v Česku a v zahraničí?

Ve většině zemí, kde jsem pracoval, jsou mnohem průhlednější procesy, které staví obchodní dohody mezi společnostmi do jiného světla.

Je to financování s jasnými kontrolami, které zaručí, že peníze skutečně jdou správnému příjemci, a ne jedincům zainteresovaným v celém procesu.


HN: Jak je v zemích, kde jste působil, vnímána korupce?

Řekl bych, že celkem různě. Uvedu nedávný případ z USA a Velké Británie. Lidem, kteří si údajně koupili tituly tak, že darovali vládním stranám peněžní prostředky, bylo odpuštěno.

Jak jsem ale řekl, je tu rozdíl v tom, že tam je vše více transparentní. V těchto zemích nevidíte odměny pro jedince a v hotovosti placené poplatky či individuální benefity.


HN: Jaké je podle vás řešení korupce?

To je poměrně těžká otázka. Nejdůležitější je podle mého transparentnost. Když jsou však praktiky a hodnoty, které my ceníme a uznáváme, porušeny, musí být následně zaplaceny i značné pokuty.

Konečně, svět potřebuje také nové lidi, kteří věří obchodu bez korupce a uznávají naše současné hodnoty. Ne lidi, kteří v obchodu zkouší praktiky minulosti.


HN: Co musí vaši zaměstnanci udělat, setkají-li se s korupcí?

Jak jsem řekl, jsme společnost, která neakceptuje a nepodporuje korupční praktiky. O všech případech uvnitř firmy by nám ale naši zaměstnanci měli říct. S těmito lidmi pak budeme jednat.

Pokud se korupce skutečně prokáže a vidíme, že je úmyslná, požádáme dotyčného zaměstnance, aby okamžitě opustil naši společnost.

Pokud jsme naopak my požádáni o úplatek, abychom získali nějakou zakázku, okamžitě opustíme jednání.