I za jeden den můžete získat úvěr pro svou firmu. Pokud potřebujete peníze na podnikání rychle, vyplatí se vám požádat o některý z podnikatelských úvěrů.
Například společnost Hydroma, výrobce a dodavatel hydrauliky, potřebovala rozšířit provozy a přizpůsobit se tak evropským normám. V této situaci sáhli po investičním úvěru u ČSOB. "Úvěr nám pomohl zvládnout rychlý rozvoj firmy," říká Richard Frolík, jednatel společnosti.
Především na krátkodobější půjčky se vyplatí kontokorentní úvěr, tedy přečerpání účtu do minusu. V tomto případě počítejte s úrokem kolem deseti a více procent. U nezajištěného kontokorentního úvěru vám banka většinou půjčí do trojnásobku čistého příjmu nebo do 150 tisíc korun. Vyřízení trvá většinou den.
S kontokorentním úvěrem zajištěným nemovitostí nebo pohledávkami je to složitější. Výše možného kontokorentu se stanovuje individuálně, horní hranici banky neomezují. Ze zkušeností podnikatelů však vyplývá, že obstarání všech podkladů může trvat i několik měsíců. Problémem kontokorentního úvěru je ale obvykle podmínka, že musíte během roku účet alespoň na chvíli dorovnat. Zkušenost s tímto typem úvěru má Radek Čech, zakladatel reklamní agentury Fast Forward.
Při začátku podnikání si zřídil možnost milionového kontokorentu s desetiprocentním úrokem na svém účtu u HVB Bank. Úvěr byl zajištěný pohledávkami. Za tuto službu zaplatí deset tisíc korun ročně. "Podnikateli, který má zakázky jisté, se to vyplatí. Například u společností, které nabízejí slevu třeba tři procenta při platbě předem, tím vyděláte, protože bance za kontokorent zaplatíte méně," vysvětluje.
Pokud jde o více peněz na delší dobu, žádejte o klasický podnikatelský úvěr. Jeho získání však není samozřejmostí. Špatnou zkušenost má pražský podnikatel v oblasti strojírenství, který nechtěl zveřejnit své jméno. "Zaplatili jsme bance několik tisíc za prověření fungování našeho podniku, ale úvěr jsme stejně nedostali," stěžuje si.
Stálí klienti - lepší úrok
Úrokovou sazbu banka stanovuje individuálně podle bonity klienta. Způsob posuzování je součástí bankovního tajemství. Podle Evy Chaloupkové z GE Money Bank se zohledňuje celkové investiční chování klientů. "Máte-li u finančního ústavu účet, banka zhodnotí pohyby peněz a možná získáte výhodnější podmínky než někdo, koho banka nezná," říká.
Nejtěžší to mají začínající podnikatelé. Buď úvěr nedostanou vůbec, nebo jen s vysokým úrokem. Banka posuzuje také obor podnikání. Například lékařům, notářům nebo daňovým poradcům poskytne GE Money Bank úvěr i v případě, že ještě nemají podnikatelskou historii. "Jsou to náročné profese, na které museli klienti dlouho studovat. Předpokládáme, že v profesi vydrží," říká Eva Chaloupková.
Před zřízením úvěru většinou banky chtějí vidět alespoň jedno nebo dvě daňová přiznání, výpis z obchodního rejstříku nebo živnostenský list. Obvykle potřebují také doklad, že firma nedluží finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení. Některé banky se spokojí s čestným prohlášením. Bance také musíte poskytnout informace o své firmě a seznámit ji se svým hospodařením a podnikatelským záměrem.
Úroky nejsou to jediné, co zaplatíte. Kromě poplatku za zřízení počítejte i s poplatky za vedení úvěru. Pohybují se od 200 do 600 korun měsíčně.
Malí a střední podnikatelé mohou využívat také služeb Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Začínajícím podnikatelům nabízí bezúročné půjčky v programu Trh a Start. Podmínkou programu Start je absolvování kurzu Základy podnikání, akreditovaného ministerstvem školství. ČMZRB nabízí i tříprocentní úrok na úvěr v programu Progres. Můžete ji také požádat o záruku - s ní vám jiné banky snáze půjčí, a mnohdy i s výhodnějším úrokem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist