070730-02roz.jpgStínový ministr školství za ČSSD Jiří Havel je přesvědčen, že vláda s reformou vědy a univerzit narazí u silných zájmových skupin. On sám však řadu návrhů považuje za krok správným směrem.


HN: S penězi na vědu se špatně hospodaří. Rozdělují se přes 22 rozpočtů. Rada vlády pro vědu navrhuje v budoucnu vytvořit nové ministerstvo pro vysoké školy a vědu. Podpoří to ČSSD?

Určitě má smysl omezit počet míst, přes které se peníze vyplácejí. Nejsem si ale jist, že by se vše mělo dostat na jednu hromadu. To je pak jako monopol a ty nám nikdy nesvědčí. Když se někdo nepohodne s Frantou nebo Pepou, kteří to však budou mít na starost, má smůlu. Jsem však pro to, aby se výdaje sloučily třeba do sedmi kapitol.


HN: Jenže dnes se nároky výrazně liší. Na některých ministerstvech dostanete peníze i na věci, které se jen těžko dají označit za vědu. Logicky pak chybí na skutečně hodnotné objevy.

Jistě, ale ty věci se těžko srovnávají mezi jednotlivými obory. Navíc se musíte smířit s tím, že masové vysoké školy, ke kterým směřujeme, žádný špičkový výzkum dělat nebudou. Na řadě škol nebudete mít žádného docenta ani profesora, který má publikace ve světových časopisech. Takový výzkum se bude dělat na jednom procentu škol. Je také otázka, zda má větší hodnotu špičková světová publikace třeba na etnografii, nebo zcela konkrétní součástka do nové Škodovky. Určitě jsem pro větší podporu aplikovaného výzkumu, který má konkrétní přínosy pro firmy. Spolupráci akademiků a byznysu podpoříme.


Jste i pro to, aby o řízení škol rozhodovaly správní rady, v nichž zasednou také byznysmeni?

Já proti tomu nic zásadního nemám. České vysoké školy mají téměř největší nezávislost na světě. Neuškodí jim, když se trochu dostanou pod tlak. S prosazením té reformy to ale bude složité. Proti se postaví regionální politici. Univerzity v regionech patří k těm horším a reforma na ně dopadne.