Cestovní pojištění nemusíte jednorázově sjednávat vždy, když vyrážíte do ciziny. Pokud vlastníte nějakou platební kartu, je možné, že díky ní už ho máte automaticky. A ani o tom nevíte.

Především v kartách typu Business a Gold bývá cestovní pojištění zahrnuto. Někdy ho najdete i v základních kartách Visa Classic a Eurocard/MasterCard Standard, případně si ho můžete dokoupit. Některé banky přitom nemyslí jen na držitele karty, ale i na rodinu klienta.

Kdy si musíte připlatit

U základního typu karty Maestro/Cirrus Card cestovní pojištění poskytuje například GE Money Bank. Limit pro léčebné výlohy je tady 750 tisíc. Pro úrazové pojištění, na smrt a trvalé následky 250 tisíc korun. Odpovědnost za škody však pojištěna není. Navíc si můžete dokoupit za 72 korun měsíčně i pojištění pro celou rodinu, a to jak na pobočce, tak po telefonu. Na rozdíl od většiny bank, kdy klient musí dodatečné pojištění platit až do konce platnosti karty, ho však můžete kdykoli zrušit. To už však můžete udělat pouze osobně na pobočce.

Jiné základní karty většinou cestovní pojištění automaticky neobsahují. Banky ale umožňují klientům dokoupit si ho. Třeba Česká spořitelna nabízí k základním kartám Visa Classic Card, Maestro/Cirrus Card a MasterCard Standard pojištění Comfort. Držitel karty si připlatí 300 korun ročně.

Pokud chce pojistit partnera i děti zaplatí 450 korun ročně za verzi Comfort Family. Pojištění sjedná na kterékoliv pobočce. Zajistí si tak krytí léčebných výloh do výše jednoho a půl milionu korun a úrazové pojištění do jednoho milionu. Pokud by někomu druhému způsobil škodu, může za něj pojišťovna uhradit až 200 tisíc korun. Stejné limity platí i pro členy rodiny. Pojištění mu platí v cizině po dobu 90 po sobě následujících dní. Podobně si pojištění můžete dokoupit i u jiných bank.

V kartách typu Business už bývá pojištění léčebných výloh zahrnuto většinou automaticky. Pojištění se opět vztahuje obvykle na držitele karty a rodinu je možné připojistit. Limity pojištění léčebných výloh i úrazového pojištění jsou vyšší než u základních karet. Pohybují se běžně od dvou milionů do dvou a půl milionů korun pro případ léčebných výloh, zahrnují v sobě obvykle také asistenční služby, jako je převoz nemocného nebo zesnulého, zpoždění letu, právní pomoc v případě, že se držitel dostane třeba do vězení za způsobení dopravní nehody. HVB Bank má v asistenčních službách u karet Business i pomoc při ztrátě dokladů. V tomto případě klientovi půjčí až 20 tisíc korun.

Zlaté karty

Karty typu Gold mají limity pro léčebné výlohy obvykle nejvyšší. Čtyři miliony zajišťuje například Bawag bank ke kartě MasterCard Gold. Také, když se držiteli karty na služební cestě stane úraz nebo onemocní, zaplatí mu pojišťovna výdaje za cestu náhradního pracovníka do výše 200 tisíc korun.

Majitel této karty má také vysoké limity pro pojištění úrazu - do dvou milionů za trvalé následky. Stejnou částku by za držitele pojišťovna hradila, kdyby zavinil škodu na zdraví nebo majetku někomu jinému. K této kartě je možné také připojistit členy rodiny. Ti by měli mít stejné trvalé bydliště jako pojištěný, počet dětí není omezen. Navíc majitel karty může připojistit i svého sourozence.

U nejluxusnějších karet typu American Express je pojistný program nejobsáhlejší.

Například Komerční banka do něj automaticky zahrnuje manželku nebo manžela držitele karty a dítě. Léčebné výlohy při hospitalizaci jsou pojištěny do 1,7 milionu korun, při ambulantním ošetření do 500 tisíc korun.

Pokud je potřeba, aby nemocné navštívila blízká osoba, je jí hrazeno jízdné tam i zpět. Když klient na služební cestě vážně onemocní, asistenční služba zaplatí náklady na přicestování dalšího pracovníka, který by ho zastoupil.

U karet American Express Company Card a American Express Gold Card u Komerční banky se jedná o limity do pěti milionů korun na ošetření a převoz. Asistenční služby v případě potřeby zajistí i platbu do 200 tisíc korun za právníka či půjčí až 680 tisíc korun na zaplacení kauce.

zahraniční pojištění