1. Proč jste rozhodl pokračovat ve studiu právě MBA?
2. Proč jste si vybral brněnskou BIBS? Lze porovnat úroveň studia např. s vysokoškolským studiem nebo MBA jinde?
3. Jaké jsou podmínky pro přijetí na toto studium?
4. Co vám studium dává, v čem vidíte nějaký problém, nějaké nedostatky, co by se v programu mohlo zlepšit - např. je provázáno s praxí?
5. Kam míříte po studiu - jaké profesní představy máte? Myslíte si, že dnes MBA je dobrá investice, že firmy absolventy s titulem MBA opravdu stále požadují? Kolik studium stojí - a vyplácí se?

Ing. Tibor Belan, MBA, ředitel Makita, spol. s r.o.

1. Po absolvování vysoké školy a několika letech praxe je to pro manažera snad jediné možné pokračování ve vzdělávacím procesu. Po 3 letech v zahraničí a 10 letech práce pro zahraniční firmu v ČR mi to přišlo jako logické s ohledem na profesní růst.

2. Asi největší roli pro mne hrálo to, že je škola v Brně. Studovat v Praze byť jen víkendové kurzy by bylo nemyslitelné, stejně jako přerušit zaměstnání a studovat intenzivně. Rovněž to, že znám některé z lektorů osobně, posílilo moji důvěru k BIBS. Část školného jsem si platil sám, takže jsem výběru věnoval velkou pozornost a v porovnání s ostatními institucemi nabízejícími MBA byla BIBS nejvhodnější. S ing. Drdlou, předsedou představenstva BIBS, jsem před zasláním přihlášky několikrát hovořil a konzultoval možnosti.

Porovnávat si netroufnu. Samozřejmě že MBA z London Business School bude mít vyšší váhu než od BIBS, ale je potřeba reálně zhodnotit možnosti.

3. Kromě praxe, znalosti angličtiny a peněz je potřeba zvážit, že toto studium nemá cenu dělat jakoby bokem, ale že je to časově dost náročné. Důkladně si naplánovat následující 2 až 3 roky jak z pracovního tak osobního hlediska.

4. Co mi dává - zní to hloupě ale asi fakt širší nadhled na věcí. Mnoho se věnovalo strategii, kterou až tak úplně nemusí všichni využít, ale zkušenosti se setkání s lidmi z jiných oborů, nebo to, že vás příprava assignmentu donutí nastudovat nebo prokonzultovat problém s lektory BIBS je opravdu dobrá záležitost.

Problém, nedostatky - forma výuky některých lektorů - to už jsem s ing. Drdlou řešil, ale to jsou drobnosti, opravdu NIC vážného nemám

Zlepšení - více diskuze, např. s lidmi z praxe. Přišel by člověk se zkušenostmi z nějakého oboru, nadhodil téma - co se mu nejvíce povedlo/nepovedlo a rozebral to se studenty. Podobně i samotní studenti by mohli takto vystoupit.

Návrh - něco jako MBA BIBS klub. Ať je to jak chce, každý z nás občas něco potřebuje - zaměstnance, zaměstnání, prosadit se u nějakého odběratele, poradit se. Setkání každého půl roku třeba v restauraci nebo spojené s tenisem např., vlastní intranet s inzercí - hledám/nabízím - velice zjednodušené...

5. Investice do vzdělání je asi jedna z nejlepších, takže vynaložené prostředky se opravdu vrátí. Jsou studia dražší, ale i levnější, možná kvalitnější, ale určitě horší. Myslím, že cca 250 000 je odpovídající hranice. Nemůžeme opět srovnávat...viz druhá otázka.

Některé firmy požadují MBA jako vstupní podmínku. Jestli je to dobře nebo ne - to nevím, protože MBA stejně jako vysoká škola rozhodně nezaručí, že bude uchazeč vhodný. Je to ale signál, že je uchazeč ochotný na sobě pracovat, že je ochotný věnovat vzdělání čas a peníze, že je ochotný učit se novým věcem a připustit, že něco neumí - protože se dal na další studium...

JUDr. Jitka Adámková, personálně - právní ředitelka, Jihomoravská plynárenská, a.s., člen skupiny RWE

1. Na začátku byla myšlenka, jak si prohloubit vzdělání studiem vhodného oboru zaměřeného na oblast firemního řízení. Mám klasické VŠ vzdělání - v roce 1999 jsem úspěšně ukončila studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Brno, v minulém roce jsem pak studium práva završila rigorózní zkouškou a udělením titulu JUDr. Vzhledem k tomu, že od roku 2005 zastávám pozici personálně-právní ředitelky ve společnosti skupiny RWE Jihomoravské plynárenské, a.s., uvědomila jsem si nezbytnost doplnění vzdělaní v oblasti manažerského a strategického řízení. V tomto ohledu se mi studium MBA zdálo více než vhodné. Je navíc zřejmé, že především u nadnárodních společností se požadavek, aby vrcholový management vedle klasických oborů vystudoval i manažersky zaměřené programy, stává pozvolna standardem.

2. Na brněnský BIBS jsem dostala řadu příznivých referencí nejen na studijní program, ale i na kvalitu lektorů a zákaznický přístup celého vedení BIBS. Taktéž mi velice vyhovovalo zaměření na oblast strategického řízení. Samozřejmě, že jsem zvážila všechny současné poskytovatele studia, ale po několika pohovorech na BIBS, které předcházely mému přijetí, jsem si mohla ověřit, že jejich studijní program se plně ztotožňuje s mým očekáváním.

3. Na prvním místě je vždy odhodlání každého studenta obětovat osobní čas studiu. Studijní moduly jsou organizovány víkendově a taktéž samostudium a zpracování jednotlivých prací vychází, když ne na víkendy či dovolené, tak rozhodně na večerní hodiny. V mém případě to předpokládalo především plné porozumění a podporu manžela, čehož se mi dostalo ve vrchovaté míře. Protože zpracování písemných prací je od druhého ročníku v angličtině a taktéž disertační práci je nutné odevzdat v tomto jazyce, považuji dobrou znalost angličtiny za důležitý předpoklad. Dále považuji za vhodné získat již před podáním přihlášky podporu zaměstnavatele - i v tomto ohledu mám důvod k plné spokojenosti. Osobně si myslím, že delší předchozí manažerské zkušenosti (nebo zkušenosti na pozici špičkového samostatného specialisty) a již absolvované studium na VŠ je více než vhodné, protože jen tak může každý student zohlednit synergii teorie a praxe, což dává studiu MBA logický základ.

4. Teď před koncem studia mohu konstatovat, že všechen ten strávený čas mi dal to, co jsem od něj očekávala - nadstavbu k mému klasickému studiu se silným zaměřením na praxi v oblasti strategického řízení, možnost konfrontovat svůj pohled na věc s lektory a se zkušenými spolužáky - kolegy "praktiky" z různých oborů, profesí a s různou délkou praxe. Právě tímto se MBA odlišuje od "běžného" vysokoškolského studia, protože zde nedochází pouze k jednosměrnému předávání vědomostí od lektorů, ale i k vzájemnému obohacování mezi lektory a jednotlivými studujícími, kteří již něco o životě ví, něco dokázali a jsou schopni si tyto poznatky předávat. Všichni tito lidé samozřejmě přispívají k rozšíření obzorů, přinášejí kontakty a mnohdy se stávají i přáteli, což vždy bylo důležitým prvkem manažerské práce.

Pokud jde o připomínku ke zlepšení - jsem přesvědčená, že by bylo velmi vhodné v rámci studia absolvovat stáž nebo výměnný program u některé nadnárodní společnosti mimo území České republiky. Také časté zapojení zahraničních lektorů na seminářích v ČR by nebylo od věci. Je to samozřejmě i otázka finanční náročnosti takových akcí, ale to už je na zvážení, jakou marketinkovou strategii si BIBS vůči studentům zvolí a jaký balíček možností nabídne.

5. Zní to možná jako klišé, ale zůstává neměnnou pravdou, že investice do svého vzdělávání a celkového profesního rozvoje je velmi dobrá - tedy rozhodně za současných podmínek a při současných požadavcích. Vědomosti jsou aktivem, které vám nikdo nemůže vzít, tedy pokud se jich sami nevzdáte nebo je nebudete schopni efektivně používat. Garantem MBA je Nottingham Trent University a to mj. znamená, že student obdrží britský titul, čímž získává vzdělání, které je rozhodně uznávané minimálně v rámci Evropy a anglosaských zemích. V tomto kontextu jsou i náklady na studium přiměřené.

Pokud jde o mé další směřování, nebylo mým úmyslem studovat proto, abych získala možnost lepšího uplatnění mimo mého současného zaměstnavatele. Ve skupině RWE jsem více než spokojena, je mi umožňován dobrý profesní růst, a proto zkušenosti a dovednosti, které studiem MBA získám, chci uplatňovat především v rámci skupiny RWE, kde vidím pro sebe velkou perspektivu. Toto byl od začátku můj cíl a moje vize, kterou naplňuji.

Bc. Jana Ertlová, MSc, MBA, Operations Manager for Insurance Infosys BPO Brno

1. Jedná se o prestižní studium a hlavně mezinárodně uznávané studium, platné v celém světě. A protože jsem v době rozhodování pracovala na manažerské pozici jako ředitelka velké pobočky banky, očekávala jsem, že studium MBA zlepší mé manažerské dovednosti a pomůže mi v další profesní kariéře.

2. Brněnský BIBS jsem znala a plně jsem této škole důvěřovala. Na BIBSu jsme studovala magisterské studium - program MSc. Měla jsem s touto školou velmi dobré zkušenosti. Věděla jsem, že jsou na BIBSu na studenty nároční, ale když jsem potřebovala radu nebo pomoc, vždy jsem ji zde nalezla. Proto mé rozhodování bylo velmi jednoduché. Dalším podpůrným argumentem pro mne byla skutečnost, že BIBS měl v době, kdy jsem se o MBA studiu rozhodovala, dlouhodobou zkušenost s tímto typem studia a tudíž dobré reference.

3. Základní podmínkou přijetí ke studiu je rozhodnutí studenta a jeho odhodlání obětovat ze svého volného času několik víkendů v roce. Žadatel by měl být minimálně absolventem bakalářského studia. Také je samozřejmě nutné podat na BIBS přihlášku ke studiu. Nespornou výhodou pro studium je určitá doba odborné praxe na manažerské pozici. Není to však vždy podmínkou k přijetí ke studiu.

4. Studium MBA mi dle mého názoru také pomohlo k výraznému zlepšení mé pozice na trhu práce nejen v ČR, ale i v zahraničí. Určitě i díky studiu MBA jsem získala manažerskou pozici u globální americké firmy, kde bylo studium MBA jedním z požadavků pro přijetí uchazeče. Hlavním přínosem však dle mého názoru je, že je studium zaměřené na oblast strategického řízení. Ve škole mě naučili při řešení strategického problému odborně analyzovat stavající situaci, navrhnout několik variant řešení a poté z nich vybrat tu nejlepší. Během studia MBA na BIBSu nás to učili neustále a v každém assignmentu (písemné práci) jsme tento postup měli za úkol uplatňovat. V praxi se mi to nyní velmi osvědčuje. Škola mě vybavila lepší schopností řešit strategické úkoly. Studium na BIBSu mi také přineslo nové přátele a více známých v různých oblastech podnikání, což mi nyní přináší manažerský nadhled a nejen focus na oblast finančních služeb, ve které pracuji.

Jistě je stále co vylepšovat, ale na to se právě BIBS intenzivně zaměřuje. Já jsem studium MBA absolvovala v roce 2004 a na posledním setkání absolventů, které proběhlo minulý měsíc, jsem byla překvapena, jaké změny se zde odehrály. Studium by jistě mělo být hodně provázáno s praxí, protože MBA studují většinou lidé s praxí, kteří se jistě chtějí naučit něco nového. Proto je dle mého názoru velmi důležité vytvořit hodně silný a odborně fundovaný lektorský sbor, který by u náročných studentů obstál. A to je právě deviza BIBSu - členy lektorského sboru jsou odborníci z praxe se silným odborným backgroundem.

5. Investice do vzdělání je ta nejlepší investice, kterou člověk může udělat. Já jsem absolvovala pouze bakalářské studium na státní neplacené VŠ, magisterské studium a MBA jsem získala na brněnském BIBSu. Studium jsme si platila z vlastních peněz, ale jako bankéř jsem udělala určitě dobrou investici - za českou cenu jsem získala titul z prestižní anglické univerzity The Nottingham Trent University. Po absolvování MBA jsem odjela na dva roky do zahraničí a pokračovala jsem ve studiu v Jihoafrické republice, kde jsem studovala Change Management na univerzitě v Cape town. V USA jsem pak zlepšovala svou angličtinu. I tato studia jsem si platila sama. Pokud zpětně posuzuji tyto mé osobní investice do vzdělání a měla bych se rozhodovat znovu, určitě bych se rozhodla stejně.

Není žádná pochybnost o tom, že firmy stále více požadují absolventy MBA. V zahraničí je tato poptávka ještě výraznější než v ČR. Zejména globální firmy obsazují do manažerských pozic zejména absolventy MBA. Konkrétně v naší firmě je nás pět manažerů a z toho tři mají titul MBA. Stále platí, že se jedná o prestižní manažerské vzdělání a absolventů v ČR není ještě tolik.

Studium MBA není levné, tato investice se však vrátí v podobě dobře placené manažerské pozice a vyššího platu. Pokud pak studium MBA hradí zaměstnavatel, je to nespornou výhodou. Absolventi MBA jsou velmi žádaní u zahraničních firem, kde jsou požadavky na manažerské pozice vyšší. Já konkrétně pracuji pro americkou pojišťovnu jako manažer pro oblast Evropy a jedním z požadavků zaměstnavatele bylo vedle delší praxe v oblasti finančních služeb a praxe v řízení multinárodních týmů právě absolvování MBA. V mém stávajícím pracovním týmu 37 pracovníků je více než polovina cizinců z celé Evropy.

Bedřich Snášel, MSc