Strašák hroutícího se trhu amerických hypoték dopadá i na Česko. Krachu bank se sice podle expertů bát nemusíme, krize se ale projevuje v propadu cen českých akcií a majetku podílových fondů.

První zprávy o krachu některých fondů v USA kvůli propadu cen hypoték se objevily v polovině července. Od té doby burza v Praze ztratila už 5,4 procenta. Propadly se i všechny významné akcie. Nejvíce pak cenné papíry Zentivy, které klesly o 15,2 procenta.

Nejhůře z fondů, které investují přímo v korunách, je na tom za poslední měsíc ESPA Stock Japan, zaměřený na japonské akcie. Ten je již deset procent v minusu. Jeden z nejvýznamnějších českých fondů ISČS Sporotrend ztratil za měsíc 7,9 procenta.

Fondy cítí šanci k nákupům

Akcie si tento rok prošly už několika podobnými propady. Ten nejsilnější přišel v únoru. V průběhu léta se však opět vzpamatovaly a burzy se dostaly na rekordní maxima.

"Růst akcií od února do července přiměl některé investory prodávat podílové listy, aby si vybrali své zisky. Tito investoři teď, když burzy klesají, zase nakupují," vysvětluje Jiří Lengál, manažer fondu ISČS Sporotrend, proč Češi investují do podílových listů v době, kdy burzy padají. On i jeho kolegové přitom na nepříznivou situaci na burzách reagují. Třeba Jaroslav Krabec z fondu ING Český akciový začal prodávat akcie některých finančních institucí. Ty totiž postihla krize nejvíce.

Lengál se zase rozhodl nakupovat akcie bank, které se na trhu hypoték neangažovaly, a přitom jejich akcie klesly na vlně celosvětových výprodejů. Dokoupil tak třeba cenné papíry kazašské Kazkommertsbank.

Podobně zasáhl i Ondřej Matuška z investiční společnosti Conseq, který do fondu Conseq akciový pořídil akcie Erste Bank či maďarské bankovní jedničky OTP. "Před propadem burz jsme měli hodně hotovosti, a tak jsme využili poklesu cen akcií," říká.

Současnou situaci na burzách vyvolaly právě banky, jež půjčovaly americkým hypotečním firmám. Když začaly ceny hypoték v USA prudce klesat, dostaly se tyto banky, jejichž velká část je z Evropy, do vážných potíží.

Krize amerického hypotečního trhu však tvrdě dopadá nejen na akcie finančních, hypotečních firem a zisky velkých fondů.

Do konce roku bude líp

Na problémy Američanů, kteří si brali vysoké hypotéky, a teď nemají na jejich splácení, doplatily třeba akcie amerického maloobchodního řetězce Wal-Mart. Ty se v úterý propadly o více než pět procent poté, co řetězec zveřejnil nové výhledy hospodaření, které zaostaly za odhady analytiků. Výhled celoročních výsledků Wal-Mart snížil s tím, že jeho zákazníci jsou pod ekonomickým tlakem a nebudou tolik utrácet.

Prudké propady postihly v posledních dnech i ceny komodit, zvláště pak kovů. Už čtvrtý den po sobě se propadá například cena zlata. Příčinou je posilující dolar, který jako jeden z mála na hypoteční krizi vydělává. S rostoucí nervozitou na finančních trzích investoři hledají bezpečnější aktiva k uložení svých peněz. A právě dolar mezi ně patří. Obětí krize se naopak stala společná evropská měna. Ta propadá jak vůči dolaru, tak vůči koruně, která je také považována za bezpečnou investici. Včera se jedno euro prodávalo za 27,8 koruny, o 0,4 % níže než v úterý.

Podle analytiků budou nervozita na trzích a s ní i časté výkyvy burz pokračovat i nadále. Většina z nich však věří, že se situace do konce roku uklidní. "Díky silnému růstu evropské i domácí ekonomiky očekáváme, že burzy naváží koncem roku 2007 na předchozí růst," tvrdí ve své nejnovější analýze ekonomové České spořitelny.

dopady hypoteční krize