Trávit sobotu a neděli v některé z evropských metropolí si zvyká stále víc Čechů. Cestovní kanceláře a agentury nabízejí eurovíkendy v řadě turisticky oblíbených měst. Pokud si však pobyt zařídíte sami, můžete výrazně ušetřit.

Klasický prodloužený víkend trvá zpravidla od dvou do pěti dnů. V základní ceně zájezdu je u většiny cestovních kanceláří a agentur zahrnuta letenka nebo autobusová doprava do vámi vybraného evropského města. V ceně je také transfer z letiště do hotelu, kde je na domluvený počet nocí zajištěno ubytování.

Podle cestovních kanceláří jezdí Češi stále nejraději do Paříže, Londýna či Říma. Nabídka zájezdů ale rok od roku roste, a tak dnes není problém zajet si na pár dnů třeba do Kodaně, Osla, Záhřebu nebo Dublinu.

Ne vše je v základní ceně

Ceny zájezdů se liší v závislosti na termínu, délce pobytu, ubytování a způsobu dopravy. Čtyřdenní zájezd autobusem do Paříže seženete u agentury Invia už za necelé tři tisíce, třídenní pobyt s leteckou dopravou vás včetně leteckých poplatků vyjde zhruba o pět tisíc dráž. Čedok nabízí třídenní pobyt v hlavním městě Francie od šesti a půl tisíce, letecké poplatky ale v ceně zahrnuty nejsou.

Když se rozhodnete pro eurovíkend organizovaný cestovní kanceláří, vždy si prověřte, co je obsaženo v základní ceně. Letištní taxy a palivové příplatky tam zpravidla zahrnuty nebývají. Výslednou cenu zájezdu pak mohou zvýšit až o několik tisíc.

Podobně jako s leteckými poplatky je to i s cestovním pojištěním, které bývá do ceny eurovíkendu zahrnuto jen někdy. I v případě, že se tak stane, je třeba být obezřetný a zjistit si, čeho přesně se pojištění týká. Mnohdy se totiž vztahuje pouze na úpadek dané cestovní kanceláře a zdravotní pojištění si pak musíte zaplatit sami.

V ceně zájezdu mohou být naopak v některých případech i služby delegáta, který vám pomůže s řešením případných problémů.

Někdy bývají v ceně zájezdu i kratší výlety, většinou si je ale musíte přikoupit. Jejich cena zpravidla nepřekročí 1500 korun, přičemž jsou do ní zahrnuty i případné vstupy do památek a průvodcovské služby.

Zájezd na míru

Pakliže vám nabídka cestovních kanceláří nevyhovuje, můžete se zeptat, zda vám nezorganizují zájezd podle vašich představ. Řada cestovek nabízí takzvané zájezdy na míru. Zařídí vám ubytování a případně i autobusovou či leteckou dopravu na místo.

"Na základě požadavků klienta můžeme zařídit okružní jízdy po městě, prodloužení pobytu až na 14 dní, případně ubytování v hotelu vyšší kategorie či různý doprovodný program," říká například Tomáš Brejcha z cestovní kanceláře Čedok.

Pro ty, kteří neradi spoléhají na to, co jim nabídnou cestovní kanceláře, a chtějí navíc ušetřit, je tu ještě jedna možnost. Mohou si vše - od dopravy přes ubytování až po program zařídit sami.

Letenky objednejte předem

Prohlížením internetových stránek a organizací celé cesty sice strávíte hodně času, ale ušetříte peníze, které byste za zprostředkování zaplatili cestovní kanceláři. Aby vás ale takový výlet přišel skutečně levněji, musíte vše zařídit s velkým časovým předstihem.

"Že chceme v srpnu strávit několik dní v Římě jsme věděli již v zimě, proto jsme si letenky koupili v únoru. Včetně poplatků nás jedna zpáteční letenka přišla na 2100 korun," říká Jan Fapšo, který se svou přítelkyní podniká podobné výlety pravidelně.

S předstihem si zařídili i ubytování. "Jedna noc v tříhvězdičkovém hotelu, která normálně stojí 2100 korun, nás díky včasné rezervaci vyšla jen na 1400 korun," tvrdí Jan Fapšo.

Doprava a čtyři noci v Římě tak dvojici stály necelých deset tisíc. Obdobná dovolená zprostředkovaná cestovní kanceláří by je přitom přišla na dvojnásobek.

Třídenní eurovíkend letecky

HN_070820_22.gif

Související