Kristína Poljaková
poljakova@vysokeskoly.cz
Jestli jste se rozhodli studovat ve Vídni, mohu vám pouze gratulovat. Vyzkoušela jsem to také - a to v rámci výměnného studijního programu Socrates/Erasmus. Výsledkem je, že i půl roku po návratu naprosto mimovolně otevírám debatu se slovy to u nás ve Vídni .... Vídeň je zkrátka město, ke kterému nemůžete zůstat lhostejní. Zde je několik ověřených tipů, jak si pobyt v rakouské metropoli zjednodušit, zlevnit a hlavně - užít.
Bydlení
je ve Vídni hned po počasí tématem číslo jedna. Kde, s kým a za kolik bydlíte je mezi studenty naprosto běžná otázka, sloužící zčásti také jako monitoring trhu. V podstatě máte dvě možnosti - bydlet na kolejích nebo na privátu. Koleje, které vám jako příchozímu "Erasmus-Studie" nabízí univerzita, mají nevýhodu v tom, že na nich budete potkávat převážně zahraniční studenty, tudíž se v povinné němčině příliš neprocvičíte, a navíc zaplatíte kauci 400 eur, ještě než do Vídně dorazíte. Nevýhodou privátů je, že se poněkud obtížněji shánějí a cena ne vždy odpovídá kvalitě. Za měsíční bydlení utratíte kolem 250 eur.
Na co si dát pozor
- Rozhodnete-li se bydlet na univerzitních kolejích, hlídejte si uzávěrku přihlášek - zpravidla měsíc před příchodem. Po uplynutí dead line už nemusíte dostat kolej, o kterou jste žádali (kupř. bujarými party vyhlášený Pfeilheim).
- Archivujte všechna potvrzení, složenky a paragony! Kamarádčin domácí zapomněl, že si nechal zaplatit kauci, uvěřil až výpisu z banky.
- Za ideální se považuje bydlení v centru, čili v okrscích 1 - 9. Za luxusní je považována 12. a 19. čtvrť, naopak nevalné pověsti je 15. okrsek.
- Nezapomeňte se do tří dnů od příchodu do Vídně nahlásit na tzv. Meldeamt, který vám vydá potvrzení o přechodném pobytu. Bez tzv. Meldezettel vám totiž nevydají ani průkazku do knihovny, natož tramvajenku.
Můj tip:
Haus Burgenland II., Mittelgasse 18, 1060 Wien.
Levné koleje v blízkosti Maria Hilfestrasse a Westbahnhof. Bydlí se na dvoulůžkových pokojích se samostatnou sprchou a WC, všichni na patře se znají a pořádají společné akce (obyčejně na kuchyňce, kde kromě sporáků s keramickou plotnou najdete také mikrovlnku). Neděste se specifického přízvuku svých burgenlandských kolegů! Nejpozději do měsíce si na něj zvyknete (porozumět mu ale zcela nelze).
Doprava
Největší problém vídeňské dopravy, nedostatek parkovacích míst, vás potká, i když auto nemáte a svůj přesun ekologizujete pomocí četných cyklostezek. I když cyklistů ve Vídni pořád přibývá, fakulty na kola svých studentů zpravidla nemyslí, a tak nezbývá nic jiného než svého dvoukolého miláčka připoutat k nejbližšímu lešení nebo telefonní budce.
Radikálním řešením, při kterém vás parkplatz opravdu zajímat nemusí, je městská hromadní doprava. Proslýchá se, že v budoucnu bude zdarma, aby se Vídeň vyhnula dopravním zácpám. Než se tak stane, máte jako studenti nárok na zlevněnou semestrální tramvajenku (cca 120 eur), se kterou můžete do metra, tramvaje, autobusu i nočního rozjezdu v celé Vídni. Chloé, má kamarádka z Francie, se těsně po příjezdu pořád projížděla metrem. Tvrdila, že lidé jsou v něm o moc klidnější a milejší než v tom pařížském. Jediný problém hromadné dopravy ve Vídni (a v Rakousku vůbec) spočívá v poměrně čilé stávkové aktivitě jejích zaměstnanců - jenom během loňského jarního semestru stávkovali dvakrát! Na stávce vydělali zejména taxikáři a hospodští. Když se v Rakousku stávkuje, berou si všichni dovolenou, dlouho spí a pak jdou do zahradní restaurace na kafe. Ono se totiž stávkuje pouze v případě hezkého počasí.
Na co si dát pozor
- Na revizory. Koncentrují se zejména v metru a v nočních rozjezdech. Ačkoli jsem je potkala jenom jednou, nedoporučuji jezdit načerno. K pokutě 80 eur vám připočítají i cenu jízdenky (1,50 eura).
- Na parkování v centru, čili i před domem v 8. okrsku. Bez parkovacího lístku vám hrozí pokuta kolem 40 eur. Tzv. Parkschein je k dostání ve všech trafikách za cca dvě eura.
- Na jednosměrky, retardéry a radary. Jsou všude a opravdu fungují.
Můj tip:
Za jízdenky z automatu lze platit i kartou. Zní to jako banalita, ale máte opravdu vždy po ruce 1,50 eura?
Škola, studium, spolužáci
Jako erasmovsko-sokratovští studenti se ve Vídni nemáte čeho obávat. Je velice pravděpodobné, že se vám ještě před odjezdem do ciziny ozve váš buddy - v lepším případě anděl strážný a průvodce městem, kterého vám přidělí univerzita, abyste se v novém prostředí rychleji zorientovali. Pomůže vám také erasmovský tým, který se o své zahraniční ovečky stará opravdu báječně: každý týden se pořádají společné akce pro zahraniční studenty, kam můžete a nemusíte. Ale odmítají se taneční parties s gratis koktejly?
Kromě zahraničních studentů není ve Vídni problém navázat přátelství ani s domácími, zvlášť v přeplněných aulách na začátku semestru (sedíce na zemi společně nadáváte) a v pracovních skupinách v jeho průběhu (společně zpracováváte jedno téma, protože vás je pořád moc).
K rakouským studentům jako takovým je nutné podotknout, že se jedná zejména o studentky, jejichž hlavním nepřítelem je stres, Bush a taky domácí násilí. Rakouské studentky jsou feministky, na magistra studují v průměru 14 semestrů a s oblibou pořádají demonstrace, protože policistům je líto rozhánět křehké dívenky obušky.
Na co si dát pozor
- Na víkendovou výuku. Stačí dva tři víkendy a máte absolvovaný předmět!
- Na vysvědčení, které dostanete jako potvrzení o absolvování zkoušky. Vyzvednete si jej na sekretariátu vaší katedry. Nezapomeňte ani na tzv. Transcript of Records, který vám vydá zahraniční oddělení. Je to soupiska získaných známek, takříkajíc rodný list vašich kreditů.
- Na výpůjční lhůty v knihovně. Pokuty jsou mastné (cca 50 centů za den) a opravdu vám je neodpustí.
Můj tip:
Nestresujte se oficiálním začátkem semestru. Většina vyučujících začíná o týden až dva později, takže budete mít dost času se zorientovat. Jestli se v průběhu studia rozhodnete některý předmět neukončit, nevadí. Rozhodující jsou předměty, které ukončíte a dostanete za ně vysvědčení.
To nejlepší na závěr
Vídeň je vyhlášená svým jídlem, takže ať investujete do pizzy u okénka nebo do wiener schnitzlu v nóbl restauraci, vaše chuťové buňky explodují radostí. Nejlepší pivo mají na Spittelbergu v pivnici 7SternBräu, kde kromě tmavého Pražského čepují i ostré Chilli a osvěžující Konopné. Vídeňáci si potrpí na svou vodovodní vodu, která je stabilně v první světové pětce, a dolévají si jí nejen džusy, ale i zelené veltlínské.
Vídeňské kluby jsou pověstné špatnou klimatizací, hlasitou hudbou a tím, že v nich domácí ze zásady netančí. Rakušáci jsou totižto neutrální pohodáři a semestr, který s nimi strávíte, nebude jiný.
Užitečné odkazy:
www.wien.at
vídeňská internetová bible, informace, linky, mapy
www.univie.ac.at
Vídeňská univerzita, největší a nejstarší v německy mluvícím prostoru
www.univie.ac.at/international
zahraniční oddělení Vídeňské univerzity
www.oeh.ac.at
spolek rakouských studentek a studentů
www.oeh.jobfinder.at
nejlepší internetový jobfinder
http://gerda.univie.ac.at/esn
erasmus student network, čili andělé strážní
http://b2.oejab.at
koleje Burgenland II., pouze 179 eur měsíčně!
www.wienerlinien.at
cestovní pořádky, ceny, výluky, stávky
www.flex.at
jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vídeňských klubů
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist