Nový turecký prezident Abdullah Gül chce otevřít své sídlo v Ankaře i pro ty osobnosti, které jeho předchůdce Ahmet Necdet Sezer ignoroval. Patří k nim například spisovatel Orhan Pamuk, který loni získal Nobelovu cenu za literaturu. Informoval o tom včera turecký deník Hürriyet ve svém internetovém vydání.

Bývalý prezident Sezer Pamukovi k ceně ani neblahopřál - na rozdíl od Güla, který tehdy patřil k prvním gratulantům. Nový šéf státu chce ovšem zvát nejen "nepohodlné" intelektuály, ale také kurdské politiky a zástupce islamistických médií.

Sezer při svém příchodu do prezidentského paláce v roce 2000 seškrtal seznam zvaných hostí z původních 2500 osobností na tisícovku, uvedl Hürriyet. Gül ho chce znovu rozšířit. Sezer také poprvé zavedl v paláci zákaz nošení islámského šátku. Očekává se, že tento zákaz Gül opět zruší, neboť šátek nosí i jeho choť Hayrünnisa. Tak by mohli být do prezidentského paláce zváni také ti politici s manželkami, které chodí zahaleny.

Na první oficiální recepci do prezidentského paláce tuto středu však Gül pozval jen politiky a vojáky, bez manželek. To je podle deníku gesto vůči jeho kritikům, kteří jej označují za stoupence pronikání islámu do turecké politiky.

Související