Vyplatí se počkat s hypotékou na příští rok? Jak je to s předpokládaným vývojem úrokových sazeb?
R. Stodola, Praha

Při posuzování, zda je výhodnější vzít si hypoteční úvěr dnes, nebo až po Novém roce, existují poměrně silné argumenty pro první variantu.

Sazby hypotečních úvěrů by totiž měly v následujícím období růst. Očekává se další zvýšení základních úrokových sazeb vyhlašovaných ČNB. Tento předpoklad potvrzuje ocenění dnešních dluhopisů, které v sobě již zohledňuje skutečnost, že v polovině roku 2008 bude základní sazba 3,5 procenta.

Další příčinou růstu sazeb je nová daňová reforma a s ní propojené zdanění výnosů hypotečních zástavních listů. Pro investory budou méně atraktivní. Jejich výnos se bude muset zvýšit, což v konečném důsledku opět povede k pravděpodobně nevýraznému zdražení hypotečních úvěrů.

Lépe asi už tedy v dohledné době nebude. Nelze přitom ani čekat, že by banky přišly s nějakými novými úžasnými inovacemi. Například v oblasti čerpání, splácení nebo flexibility úvěru. Český trh je poměrně rozvinutý. Pro další inovace zde tedy není významný prostor.

Rada proto zní: čím dříve, tím lépe. Ale pozor, určitě je lepší vybrat si správnou nemovitost než se kvůli výhodnější hypotéce několik let cítit nepohodlně v narychlo vybraném domově.

Své dotazy zasílejte na adresu penize@economia.cz


Dnes odpovídá:
Jan Lener, spolumajitel firmy Top Consultant