Evropané moc nedůvěřují svému hospodářství a nevsadili by si na to, že jejich kontinent obstojí v konkurenci s dravě rostoucí Asií. Ale ještě méně jsou přesvědčeni o tom, že by měli zavést neregulovaný kapitalistický systém amerického střihu. Sociální stát je podle nich nutné posílit, nikoli zrušit.

Vyplývá to z nového průzkumu, který pro list Financial Times vypracovala agentura Harris. Průzkum se netýká celé sedmadvacítky, ale jen pěti největších zemí - Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska. Přesto je velice důležitý pro celou Evropu vzhledem k zásadní roli, kterou tyto země hrají v unii.

Největšími kritiky amerického hospodářského systému jsou podle průzkumu Němci a Francouzi. V obou zemích odmítly zhruba tři čtvrtiny dotázaných lidí názor, že by Evropa měla více kopírovat Ameriku.

Tyto výsledky podle autorů průzkumu odrážejí zažitý názor, že ekonomika evropských zemí může být úspěšná jen ve spojení s pevným sociálním systémem. "Naše reformy představují úspěšný návrat modelu sociálně-tržní ekonomiky. Záměrně jsme nesáhli po anglosaském modelu," citoval list Financial Times německého ministra financí Peera Steinbrücka.

Velká část obyvatel největších zemí EU si ale není jistá ani tím, že kapitalistický systém založený na volném trhu je tím nejlepším hospodářským modelem. S tímto tvrzením souhlasila pouze polovina Němců a Španělů a jen asi třetina Britů, Francouzů a Italů.

Průzkum mezi více než 6000 lidmi v pěti evropských zemích a v USA proběhl v době, kdy evropské ekonomiky procházejí obtížným obdobím. Nízký růst a vysokou nezaměstnanost z první poloviny tohoto desetiletí se sice podařilo částečně zaplašit, ale Evropa zdaleka nemá vyhráno.

To se odráží i na odpovědích. Skoro 70 procent Italů, 60 procent Francouzů a 50 procent Španělů jsou "pesimisty" ohledně vývoje hospodářství ve svých zemích. Mezi Němci je pesimistů jen třetina. Většina Evropanů nevěří, že by mohli odolat konkurenci z Číny a Indie.