ClusterNet - šance pro malé a střední firmy


Pokud máte malou či střední firmu a chcete podnikat na mezinárodní úrovni a spolupracovat se zahraničním firmami, zkuste se zastavit ve stánku ClusterNet, který najdete u hlavní brány brněnského výstaviště.

"Projekt ClusterNet spojuje inovační centra z jedenácti evropských zemí a vznikl na základě projektu Evropské sítě podnikatelských a inovačních center. Českým zástupcem je Brněnské inovační centrum (BIC)," uvedl ředitel BIC Vít Hřiba. ClusterNet podle něj umožňuje hlavně malým a středním firmám nadhraniční spolupráci, výhodou je také bezplatná prezentace na veletrzích. "Zhruba před měsícem jsme byli v Rize a povedlo se nám tam navázat spolupráci mezi českou firmou, která vyrábí pivo v prášku a podniky z Estonska a Lotyšska.," řekl Vít Hřiba. Další výhodou klastrů je navázání spolupráce zahraničních firem v různých oborech. Podniky si sice konkurují, ale setkávají se s mnoha stejnými či podobnými problémy.

Podle ředitele Hřiby má Evropská síť podnikatelských a inovačních center (ESPIC) přesně vytipovaných pět až sedm oborů, kterým se budou jednotlivá inovační centra v budoucnu věnovat. "Firmy v nich budou mít samozřejmě výhody před konkurencí, takže nechci být ve jmenování oborů konkrétní," doplnil Vít Hřiba.

V současnosti zastupuje BIC deset tuzemských firem, v ostatních zemích jsou podniky zastoupeny podobnými počty. Během Mezinárodního strojírenského veletrhu se bude většina těchto firem ve stánku ClusterNet prezentovat. "Očekáváme také návštěvu projektového manažera ESPIC Andrea Polidoriho. Ve čtvrtek v 10 hodin se pak v našem ve stánku bude konat školení o spolupráci firem v rámci projektu ," uzavřel inženýr Hřiba.