Německý energetický koncern E.ON by mohl žalovat Evropskou unii u ústavního soudu v Karlsruhe, pokud členské státy schválí návrh na vlastnické oddělení výroby elektřiny a plynu od distribuce. Prohlásil to šéf firmy Wulf Bernotat.

"Jde o zásadní právní problém. Návrh by v podstatě vedl k vyvlastnění naší společnosti, a to německá ústava povoluje jen jako poslední řešení," řekl Bernotat novinářům v Bruselu. Šéf největšího energetického koncernu v Evropě tak reagoval na návrh Evropské komise z poloviny září. Brusel volá po vlastnickém oddělení výroby energií od jejich distribuce, aby do přenosových sítí mělo přístup více firem.

Bernotat ale zpochybnil, že takový krok povede ke zvýšení konkurence a snížení cen pro spotřebitele. Stejné pochyby má i plynárenský koncern RWE Transgas, který v Česku dominuje trhu s plynem.

Pokud země EU návrh schválí a německé firmy skutečně podají žalobu k ústavnímu soudu, čeká je dlouhá bitva. Brusel v minulosti již donutil Německo i ke změně ústavy na základě rozsudků Evropského soudního dvora. Evropské právo je totiž nadřazené legislativě členských zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist