Češi pracující v jiných evropských zemích mají často několikanásobně vyšší plat, než na jaký by dosáhli v rodné zemi. Například lékaři si mohou v Británii přijít i na 300 tisíc korun měsíčně. Po kvalifikovaných specialistech je v unii velká poptávka. V kurzu jsou zdravotníci a technici všeho druhu, především IT odborníci a strojní inženýři.
Británie láká lékaře
Mezi Čechy je populární pracovní trh Británie a Irska. Výhodné podmínky tam mají lékaři a zdravotní sestry. Právě lékařů do Británie z Česka zamířilo už přibližně 800. Vyplývá to z údajů britské General Medical Council, což je obdoba naší lékařské komory. Platy se mohou vyšplhat v přepočtu na 300 tisíc korun. Zdravotní sestry mají okolo 80 tisíc korun.
Tamější zaměstnavatelé se odborníkům snaží příjezd do země co nejvíce usnadnit. "Pomohou jim sehnat veškeré dokumenty, běžným standardem je i zaměstnavatelem placená zpáteční letenka a zajištěné ubytování. Dokonce jim třeba založí bankovní účet a dodají kontakty na jejich krajany, pokud tam nějací jsou," vysvětluje Radka Čechová z personálně poradenské agentury Grafton recruitment.
Čeští technici ani počítačoví experti do Británie přes velkou nabídku míst tak nadšeně nemíří. "V poměru k životním nákladům jsou placeni v podstatě podobně jako u nás. Jejich životní úroveň by se tak změnou místa příliš nezlepšila," vysvětluje Radka Čechová.
I v Irsku je poptávka po odbornících. Možnost uplatnit se mají například architekti, stavaři, strojní inženýři, lékaři, zubaři a IT specialisté. Na české poměry mají ale platy vysoké i nekvalifikovaní pracovníci. Češi toho hojně využívají. Pracují v restauracích, na stavbách, úklidových firmách či call centrech. "Najít práci na těchto pozicích je možné téměř okamžitě," uvedl Jindřich Doležal, který pracoval ve finančním oddělení jedné dublinské firmy.
Platy rostou s délkou praxe. Třeba účetní či sekretářka si vydělá až 60 tisíc měsíčně, servírky dostávají až 40 tisíc, kuchař okolo 60 tisíc. Tyto a podobné pozice často využívají studenti.
Podobně i do Španělska jezdí hlavně studenti na zkušenou. Pracují v restauracích či jako řidiči nebo v létě na farmách. I Španělsko však shání odborníky. Chybějí lékaři a konstruktéři. Poptávka je i po obchodních zástupcích. Platy však jsou v této zemi nižší než v Británii či Irsku. I Švédsko má málo zdravotníků. Potřebuje především zubaře. Poptávka je i po inženýrech. U specializovaných pozic ve Švédsku se dle údajů eures.cz pohybují platy od 70 do 120 tisíc.
V Lucembursku mají Češi možnost pracovat v institucích Evropské unie. Platy úředníků se pohybují od 63 do 440 tisíc měsíčně. Horní hranici však získávají pouze komisaři. V této zemi ale velkou část peněz odvedou na daních a pojištění. I životní náklady jsou tam vysoké. Ve Slovinsku chybějí lékaři a architekti, na Kypru chemici a farmaceutičtí pracovníci.
Pracovní povolení
V některých zemích unie Češi stále potřebují pracovní povolení. Kromě sousedních Německa a Rakouska dále ve Francii, Belgii a Dánsku.
Německá vláda se ve snaze nalákat kvalifikované pracovníky rozhodla otevřít pracovní trh odborníkům z východní Evropy. Kromě počítačových expertů budou moci od listopadu získat dobře placenou práci čeští strojní inženýři, elektroinženýři a odborníci z automobilového průmyslu. Kdo chce pracovat v Německu v těchto oborech a není mu víc než 40 let, může získat povolení s tím, že do země jede za účelem rozšíření jazykových a odborných znalostí. Žádosti se podávají na místně příslušnému úřadu práce. Bilaterální dohody má Česko uzavřeny i s Rakouskem a Švýcarskem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist