Pražský primátor Pavel Bém včera jasně řekl: Fialová chobotnice na Letné nebude. A hned navrhl, jak situaci okolo stavby Národní knihovny řešit. Buď se Kaplického knihovna přestěhuje jinam, nebo se vypíše nová soutěž.

"Taková stavba nemůže stát pět set metrů od Hradu. My nepotřebujeme novou dominantu, nový hrad ve tvaru chobotnice, zpupné fialové oko, které se dívá na Prahu," řekl včera na adresu Kaplického návrhu primátor.

Tentýž primátor, který letos v březnu o chobotnici poznamenal: "Věřím, že bude za pár let sebevědomě, ale i citlivě dokreslovat pražské panoráma a stane se dalším obdivovaným skvostem pražské architektury." A tentýž primátor, který v rozhovoru pro MF Dnes uvedl: "Pokud bychom chtěli tu chobotnici jinde, museli bychom vyhlásit novou soutěž."

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek však návrhy Pavla Béma odmítl a řekl, že vypisovat novou soutěž je "postavené na hlavu". "I kdybychom novou soutěž vypsali, kde vezmeme jistotu, že se vítězný návrh bude líbit? To to budeme zkoušet, dokud se netrefíme do vkusu všech?" dodal.

Ježek nesouhlasí ani s přemístěním Kaplického projektu. "Přesunout vítězný projekt by bylo velmi složité. Jak právně, tak architektonicky. Ten projekt byl od začátku určen pro Letnou."

Proti návrhu změnit projekt k obrazu zastupitelů je zase sám architekt Jan Kaplický. Vlastimil Ježek však říká: "Jsem optimista, věřím, že ho přesvědčíme."

Pražský primátor Pavel Bém se kvůli nové Národní knihovně dostal do konfliktu nejen s jejím ředitelem Vlastimilem Ježkem a architektem Janem Kaplickým, ale i sám se sebou.

Alespoň to tak vypadá, porovnají-li se jeho výroky ze včerejška a z letošního března. V březnu byla knihovna na Letné "ambiciózní projekt splňující vysoké funkční a estetické požadavky na moderní instituci". Po sedmi měsících je pro primátora Kaplického návrh "zpupné fialové oko".

V době mezi oběma Bémovými výroky se na stranu kritiků chobotnice výrazně přiklonil i prezident Václav Klaus. Oba politici mají k sobě poměrně blízký vztah.

Pravdou je, že Bém už v březnu přiznal, že více než vítězný návrh se mu zamlouvaly dva jiné projekty. Několikrát však zopakoval, že se mu Kaplického knihovna líbí.

"Kdybyste se mě zeptali před šesti měsíci, řekl bych vám, že jsem kritikem té stavby," řekl včera Bém. Před šesti měsíci byl ale pražský primátor několik týdnů v Himálaji.

Pražští zastupitelé jsou zatím neoblomní a trvají na tom, že Kaplického chobotnice na Letné stát nebude. Už několik let je přitom jasné, že stavba nové budovy Národní knihovny je nezbytná. Za pár let přestane stačit kapacita, kterou má nyní knihovna k dispozici na ukládání knih.

"Tak, jako kategoricky říkám, že Kaplického knihovna na Letné stát nemůže a že tam ani stát nebude, stejně kategoricky říkám, že město je ochotné podpořit rozumný návrh nové knihovny." Otázkou zůstává, jak si pražští zastupitelé onen rozumný návrh představují.

Podle informací serveru iDnes chtěl Bém kvůli chobotnici předčasně ukončit návštěvu Moskvy, kde měl se starostou Jurijem Lužkovem probírat vzájemnou ekonomickou spolupráci. "Vrací se ještě dnes večer, aby se ke knihovně mohl vyjádřit v televizi," sdělila včera Bémova poradkyně Mirka Kreuzerová.