Palladium vyrostlo na pozemku vymezeném ulicemi Na Poříčí, Truhlářská a náměstí Republiky, na místě bývalých kasáren palladium_192.jpgJiřího z Poděbrad. Rozkládá se na ploše téměř 115 tisíc čtverečních metrů a najdeme v něm maloobchodní a kancelářské prostory, provozovny veřejného stravování i největší garáže v centru Prahy. Díky svému umístění přímo v srdci přední obchodní čtvrti Prahy se stane nejen významnou architektonickou dominantou, ale i rušným nákupním magnetem, oblíbeným místem pro setkání a bránou prodloužené pěší zóny Na Příkopě. Páteří bude nákupní centrum

Víceúčelový komplex je z mnoha hledisek zcela unikátní. Poskytne v centru města příležitosti k nakupování a pestrý výběr kvalitního stravování ve více než 200 obchodech a restauracích, širokou paletu atraktivních možností pro zábavu a volný čas a prvotřídní kancelářské prostory. Páteří celého komplexu je nákupní centrum. Důraz jeho tvůrci kladli na vyváženou skladbu obchodů, které budou zahrnovat nejen nové a mezinárodní značky, ale také zavedené české značky a cenově dostupné zboží a služby.

Komplex tvoří šest nadzemních a pět podzemních podlaží. Maloobchodu, zábavě a prostorám veřejného stravování je věnována plocha téměř 40 tisíc čtverečních metrů, která zahrnuje dvě podzemní podlaží, přízemí a dvě nadzemní podlaží. Obchody zejména s potravinami a módou pro všechny věkové kategorie doplní provozovny služeb, jako například banka, pošta, kosmetika, kadeřnictví, čistírna oděvů, opravna obuvi a fotolab. Podle slov developera se počítá s pravidelnými koncerty živé hudby, divadelními vystoupeními, filmovými projekcemi, módními přehlídkami, prezentacemi nových výrobků.

Přímý přístup i z metra

Komplex má šest nadzemních a pět podzemních podlaží. Patro Market na úrovni -2 spojí Palladium se stanicí metra Náměstí Republiky. Návštěvníci zde naleznou pestrou nabídku čerstvých potravin a lahůdek i řadu služeb. Sortiment druhého podzemního podlaží doplní kavárny a provozovny rychlého občerstvení. Snížené přízemí na úrovni -1, které bude také mít přímý přístup z metra, je určeno pro obchody se sportovní a mladou módou, drogerii a bytové doplňky. V přízemí naleznou návštěvníci zejména obchody s oblečením. Atrium jako ústřední část komplexu bude využíváno jak pro společenské a kulturní aktivity, tak pro oddech a relaxaci návštěvníků. První patro bude vyhrazeno módě a módním doplňkům střední a vyšší cenové kategorie, butikům s klenoty a hodinkami i parfumerii. Patro Gurmán na úrovni +2 je zasvěceno zábavě a odpočinku. V tomto patře je soustředěno až 30 restaurací, kaváren, koktejl barů a dalších provozoven veřejného stravování. Patro Gurmán se stane pódiem pro koncerty živé hudby, divadelní vystoupení, filmové projekce, módní přehlídky, setkání se zajímavými lidmi a celebritami. Jedinečné interiérové řešení vytvoří příjemné prostředí pro rychlý oběd i dlouhé večerní posezení s přáteli.

Dva různé styly kancelářských prostor

Třetí až páté patro o hrubé ploše 20 tisíc čtverečních metrů je určeno pro prvotřídní kanceláře.

Komplex nabízí moderní, světlé a účelně řešené kancelářské prostory s vysoce kvalitním interiérovým vybavením. Umístění kancelářských pater ve třech nejvyšších podlažích komplexu slibuje malebné výhledy na Staré Město a zeleň letenského parku.

Zájemci o pronájem si mohou vybírat ze dvou různých stylů kancelářských prostor. Přestože převážná část kanceláří je moderní novostavbou, na své si přijdou také společnosti, které hledají stylové, citlivě zrekonstruované kanceláře s originální kulturní identitou v historické budově kasáren. Prestižní vstup do budovy podtrhnou dvě vstupní haly s nevšedním architektonickým řešením a luxusním interiérovým zařízením. Architektonické řešení umožňuje zcela přizpůsobit dispozici kanceláří představám nájemce. Největší z podlaží bude disponovat plochou 8300 čtverečních metrů a bude v něm, v závislosti na dispozičním řešení, možné umístit až 580 pracovních míst. To je v centru města naprosto výjimečné. Zaměstnancům kanceláří poskytne Palladium řadu služeb a četné příležitosti pro stravování.

Šest set parkovacích míst pro veřejnost

Součástí projektu jsou rovněž podzemní garáže ve třech podzemních patrech s 900 parkovacími místy, z nichž více než 600 je určeno pro veřejnost. Navigaci uvnitř garáží usnadňuje naváděcí světelný systém, který je přiveden ke každému parkovacímu místu. Bezpečnost budou po 24 hodin zajišťovat bezpečnostní agentury a technická i bezpečnostní zařízení. Dispoziční řešení garáží umožnilo, aby byly světlé, bezpečné a pohodlné. Součástí služeb pro uživatele bude také ruční mycí linka.

Ústředním místem je sklem zastřešené atrium

Architektonický návrh Palladia je výsledkem spolupráce zahraničních a českých firem. Celkový koncept designu zpracovaly americká společnost Bose International a česká společnost SIAL architekti a inženýři. Design interiérů a environmentální grafiku připravila londýnská společnost RTKL-UK. Generálním projektantem stavby je německá společnost Architekten Ingenieure PSP Generalplaner. Na projektu spolupracovala řada tuzemských společností specializovaných na dopravní řešení, na požární a bezpečnostní aspekty stavby, infrastrukturu, úpravy v metru a další aspekty stavby.

Navrhované architektonické řešení v zásadě spojuje zrekonstruované historické budovy kasáren Jiřího z Poděbrad a budovu jízdárny s novostavbou. Ústředním místem komplexu Palladium bude rozlehlé, sklem zastřešené atrium, které zajistí přístup denního světla i do podzemních podlaží.

Vchod ozdobí sousoší okřídlených gryfů

Architekti projektu plně respektovali cennou historickou zástavbu. Celková výška novostavby je zcela v souladu s výškovou úrovní okolní zástavby a nezasahuje do panoramatických pohledů. Na fasádu budovy se vrátily historizující prvky a barva průčelí Palladia je odkazem na někdejší barevnost této stavby. Vchod z náměstí Republiky je v rizalitu budovy ozdoben sousoším okřídlených gryfů držících erbovní štít. Původní sousoší z roku 1860 znázorňovalo dvouhlavou orlici s císařskou korunou - symboly, které byly z politických důvodů v roce 1918 odstraněny. Rekonstruované sousoší se sem vrátilo z dílny restaurátorů i s doplněnou korunou. Architekturu Palladia obohacuje řada nevšedních uměleckých děl současných českých umělců. Ta byla vytvořena na míru speciálně tomuto projektu.

Auta z náměstí zmizí

Projekt zcela změnil ráz náměstí Republiky, dříve spíše rušné křižovatky než typického náměstí. Stalo se pěší zónou, která navazuje na ulici Na Příkopě. Provoz tramvají však zůstal zachován. Auta se do garáží komplexu Palladium dostanou rampami z Revoluční ulice, zatímco vozidla pro zásobování z ulice Na Poříčí. Náměstí je komplexně předlážděno a obohaceno o zeleň, nový mobiliář a osvětlení. Provoz v přilehlých ulicích Truhlářské, Soukenické, Králodvorské a na Petrském náměstí zklidní zpomalovací prahy. Díky těmto změnám se výrazně sníží emise a dopravní ruch v celé lokalitě.

Investice za sedm miliard

Developerem projektu je společnost European Property Development (EPD), která patří na pražském trhu k předním developerským a investičním společnostem, investorem Euro-Property Fund, s.r.o., (EPF) generálním dodavatelem je stavební firma STRABAG.

Bývalá kasárna Jiřího z Poděbrad získala European Property Development v roce 1994 od Ministerstva obrany za 911 palladium_kavarny.jpgmilionů korun. Dalších zhruba šest miliard investovala firma, za přispění Evropské banky pro obnovu a rozvoj a rakouské investiční společnosti Immofinanz, do přestavby komplexu. Celkové investiční náklady spojené s výstavbou, pronájmem a marketingem komplexu Palladium se pohybují na úrovni sedmi miliard korun. Od EPD Palladium koupila německá společnost Hannover Leasing GmbH & Co. za více než 500 milionů eur, tedy přes 14 miliard korun. Celková investice se tak EPD minimálně stoprocentně zhodnotila. Pro Hannover Leasing byla transakce dosud největší ve firemní historii. "Palladium je nejen jeden z největších kontraktů s jednou nemovitostí v Evropě, ale také projektem, který ukáže cestu budoucího rozvoje Prahy," uvedl výkonný partner Hannover Leasing Dierk Ernst. "Zásadní u této akvizice je i její dlouhodobá perspektiva. Nemovitost na tak ústředním místě se těžko najde v jakékoli evropské metropoli," dodal. Proč právě Palladium? K městu vždy patřil obchod, práce a zábava. Mimo jiné i proto města vznikala. Dnes se centra velkoměst přes víkend vyprazdňují, což není vždy dobře. S tímto problémem se setkávají i jiná evropská města a snaží se situaci změnit. Uvedení Palladia do provozu přivede na náměstí Republiky lidi i o víkendech a znovu oživí a zatraktivní tuto část centra Prahy. A proč se tento komplex jmenuje Palladium? Šlo o to, aby název dobře odrážel genius loci místa i fakt, že se jedná o významnou plochu v historické části Prahy. Název tvůrci Palladia vybírali tak, aby byl dobře zapamatovatelný a vyslovitelný. Navíc hledali jednoslovný název a ten testovali přímo mezi lidmi na ulici. Palladium bylo slovo, které se líbilo, a většina respondentů je spojovala s něčím, co představuje palác, zábavu a má velký význam. A to rozhodlo.

Karel Žítek