Deset nejlepších domácích vín
Sommelier Ivo Dvořák pro ročenku Grand Restaurant 2008 vybral a popsal deset domácích vín, která jsou nyní podle jeho názoru nejlepší. K vybraným vínům navíc pro IN magazín přidal i jejich stručnou charakteristiku.
1. Rulandské modré 2006, rosé, pozdní sběr
MVZ Bzenec
Barva je sytě růžová s jemnou lososovou texturou. Mladistvá, šťavnatá vůně sirupu z malin a červeného rybízu vybízí k okamžitému napití. Soulad mezi vůní a chutí je naprosto ukázkový. Ovocnost a šťavnatost připomíná drobné zahradní bobulovité plody, zejména zralé maliny. Přirozenou hladkostí a ovocnou nasládlostí zaujme toto víno především nyní a není třeba další archivace. Teplota pro ideální podávání je 9 °C.
2. Chardonnay 2006, pozdní sběr
Moravíno
Světle zelenožlutá barva signalizuje mladé víno. Primární aroma citrusových plodů, zralých grepů, pomela a zavařených broskví doplňuje decentní minerální podtón. Chuť je svěží s vyváženým poměrem kyselin a cukrů, což vytváří velmi komplexní vjem. Dochuť vína v sobě nese citrusy a ryzí hroznový charakter. Víno si nejlépe vychutnáme jako mladé při teplotě do 10 °C.
3. Chardonnay 2005, ledové víno
Vinné sklepy Valtice
Hlubší barva, sytě žluté s brilantní průzračností a velmi vysokou viskozitou. Vůně připomíná luční květy a akátový med. Přírodní sladkost je elegantně vyvážená kyselinou, jež připomíná citronádu. V dochuti zůstávají tóny kompotovaného a sušeného ovoce: meruňky a broskve. Víno chutná velmi dobře, ale i přesto má potenciál k dalšímu zrání. Pro dokonalé vyniknutí veškerých tónů vůně a chuti bude ideální teplota 11 °C.
4. Grand Cuvée Bizé 2005
Vinařství Bíza
Tmavě červená barva s odlesky hnědočerné. Výrazně kořenito-dřevnatá vůně s tóny zralých třešní a čokolády. Chuť je plná, hřejivá, s mírným nádechem jádřince, peckovin a mandlového likéru. Bohatá je i dochuť prozrazující poměrně dlouhou dobu vyzrávání v dřevěném sudu. Vínu prospěje dekantace a teplota podávání kolem 17 °C.
5. Frankovka klaret 2006
Vinařství Galant
Klaret je prakticky bílé víno z modrých odrůd. Ani tato frankovka není výjimkou a velmi bledá barva připomíná vývar z cibule. Delikátní aroma tmavých červených jablek, nakládaného zázvoru a hřebíčku. Chuť je sice plná, ale přitom svěží a pružná. Dlouhý vjem zanechává víno v podobě ovocnosti a svěží kyseliny. Tomuto vínu nejvíce sluší mladistvé tóny a není nutné ho nechat dále vyzrávat. Svěžest nejvíce zdůrazní teplota okolo 10 °C.
6. Rulandské šedé 2004, slámové
Vinařství Drápal
Tmavší čajové odstíny v barvě prozrazují vyzrálejší víno. Intenzivní karamelovo-medové tóny naznačují vysokou sladkost, jež se utápí ve výraznější máslovitosti. Chuť kandovaného ovoce, marinované pomerančové kůry v cukru a karamelových biskvitů. Dlouhá dochuť s typicky sladkým závěrem. Víno může dále pracovat na celkovém dojmu ještě minimálně po dobu dvou let. Teplota pro podávání bude vyhovovat při 11 °C.
7. Rulandské modré 2004, pozdní sběr, Vinum Palaviense
Vinselekt Michlovský
Krvavě červené tóny s výraznějším cihlovým okrajem. Buket připomíná koření na zvěřinu - bobkový list, nové koření a drcený pepř, ale zároveň se v něm skrývá aroma brusinkového kompotu nebo zavařovaných jeřabin. Chuť má výraznější kořenité tóny, které zjemňují měkké ovocité tóny s jemnými taninovými látkami. Vínu sluší dekantace nebo otevření minimálně hodinu před podáváním a teplota kolem 17 °C.
8. Cabernet Sauvignon 2006, rosé, pozdní sběr
Víno Mikulov Sommelier Club
Jasně růžová barva s tóny světle červené. Vůně je svůdně vábná s tóny tmavých bobulovitých plodů, zejména tmavých moruší, borůvek a černého rybízu. V chuti působí víno velmi svěžím dojmem a s tóny švestkové šťávy, rybízového jamu a decentní kořenitosti. Vlastnosti tohoto cabernetu se ideálně rozvinou při 10 °C.
9. Tramín červený 2005, výběr z hroznů
Sonberk
Temnější barevné odstíny červeného zlata či mosazi. Hluboká, těžší kořenitá vůně růží a lilií. V chuti je patrné těžší, kořenité aroma s medově nasládlými podtóny. Víno se výrazně projevuje jak ve vůni, tak v chuti a dobře doprovodí výraznější pokrmy na bázi světlého masa v orientální úpravě. Teplota podávání bude okolo 10 °C.
10. Pinot Noir 2004, výběr z hroznů
Rodinné vinařství Springer
Tmavší barevné odlesky v typicky světlejší barvě. Vůně je koncentrovaná s tóny sušených brusinek, doplněná vůní čerstvých bylinek a koření. Chuť je delikátně tělnatá, s velmi dobrým základem a vynikajícím skeletem. Tóny masných specialit s delikátní animální koncovkou tvoří bohatý, komplexní vjem. Víno je vyzrálé a rozhodně mu prospěje dekantace a minimální teplota 17 °C.
Dvacet pivnic, kde čepují nejlepší prazdroj
Starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka, jehož podpis najdete na každé lahvi Gambrinusu, dobře ví, kde se točí nejlepší plzeň. Vybral dvacet restaurací z celého Česka.
10 z Prahy * Bredovský dvůr, Politických vězňů 14 * Kolkovna, V Kolkovně 8 * U Anděla, Nádražní 114 * U Pinkasů, Jungmannovo nám. 15 * U Rudolfina, Křižovnická 10 * U Zeleného stromu, Betlémské nám. 6 * U Zlatého tygra, Husova 17 * U Vejvodů, Vejvodova 2 * Staroměstská restaurace, Staroměstské nám. 19 * U Brázdů, U Svobodárny 18 | 10 mimopražských * Hostinec U Bláhovky, Gorkého 54, Brno * U Mansfelda, Dřevěná 9, Plzeň * Na Spilce, U Prazdroje 7, Plzeň * The Pub - Pilsner Unique Bar, Prešovská 16, Plzeň * Pilsner Urquell Original Restaurant-Slezská, Kolejní 2, Ostrava * Pilsner Urquell Original Restaurant-Drápal, Havlíčkova 11, Olomouc * Písečná, Hradišťko 1533, Rožnov pod Radhoštěm * U Rainerů, Heydukova 98, Písek * Hotel Zvon, nám. Přemysla Otakara II. 28, České Budějovice * U Tří sedláků, Hroznová 488, České Budějovice |
Snímek: WWW.PRAZDROJ.CZ
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist