/Od naší zvláštní zpravodajky/

Český premiér Mirek Topolánek si včera u vládní letky objednal další pozoruhodné mezipřistání. Cestou na bruselský summit Evropské unie si "zaletěl" do Lisabonu.

Tentokrát ho ale nelze podezírat, že by vyhledával kratochvíle. Včerejší výlet by si spíš možná rád odpustil.

Neústupní Portugalci


Na lisabonském letišti, ve stínu prosincových palem, se štosovaly vládní letky. Vezly premiéry a ministry zahraničí k slavnostnímu podpisu reformní smlouvy Evropské unie. Nebylo jich ani tolik, kolik členů EU má.

Menší počet letadel s vlajkami členských zemí ale nevěstil, že by některá z nich pokus o nápravu "euroústavy" bojkotovala předem. To se jen zástupci některých států rozhodli využít jednu "euroabsurditu", aby získali cenné politické body.

Před podpisem smlouvy se totiž střetla ega dvou metropolí - samotné unie a její předsednické země.

Portugalci trvali na tom, že dokument bude podepsán u nich - ostatně má název Lisabonská smlouva.

Jenže hned na další den po slavnostním aktu byl do Bruselu naplánován unijní summit. Neústupnost obou stran nakonec způsobila, že na vzdušné trase Lisabon - Brusel bylo včera odpoledne rušno.

Počet letek snížila jen dohoda mezi zeměmi Beneluxu, jejichž šéfové vlád evropské rychloturné zvládli společně v jednom letadle. Podobně se pro potěchu voličů uskromnili i představitelé Finska a Estonska.

Češi se podobně se sousedy nedomluvili.

"Takovou možnost jsme zkoumali v rámci Visegrádu, ale ta města jsou od sebe daleko, to je jiné než v zemích Beneluxu," říká vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Úřad vlády se nedal dohromady ani se Slováky. "Vezměte si dálnici Praha - Bratislava, vždyť ta věčně kolabuje," dodává Vondra. Česká delegace nakonec jela na včerejší a dnešní "euroslavnosti" dokonce nadvakrát - jak se také sluší na zemi s "dvouhlavou" diplomacií. Kromě Topolánka se totiž vydali na cestu jak ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, tak Alexandr Vondra.

Ten ovšem u podpisu nebyl a Úřad vlády se potýkal s problémem, jak ho důstojně přepravit do Bruselu a nenechat ho vlát po Lisabonu bez "důstojného programu" - jak řekla jeho mluvčí Jelínková.

Na premiéra a šéfa diplomacie počkal Vondra večer v Bruselu, kam mířil běžnou linkou. "Dalo se to udělat i opačně - že bych smlouvu podepisoval já. Za Švédsko to třeba také podepsala ministryně pro EU. Té by asi bylo líto, kdyby u toho nebyla. Já takto neuvažuji," tvrdí Vondra.

ODS smlouvě nefandí


Klášter svatého Jeronýma, kde se slavnost konala, byl nasvícen v unijních barvách a jeho okna prozařovalo slunce. Pokud by se ale na některé ze slavnostních snímků objevil Mirek Topolánek s lehkou grimasou, nemusí to nutně znamenat, že by mu tvář zasáhl jeden z ostrých slunečních paprsků.

Podpis "krvavého kompromisu", jak o nové eurosmlouvě vláda mluví, totiž premiér Topolánek zřejmě nepovažuje právě za vrchol své kariéry.

Včera před příletem do Lisabonu s novináři nemluvil. Jen v autobusu z letiště na slavnost jeden z vládních úředníků vyprávěl, že "Topolánek dnes neměl úplně klidné spaní" - a určitě ne kvůli tomu, že by měl z této akce trému.

Premiérova ODS si už minulý měsíc na kongresu odhlasovala, že novou smlouvu dá na přezkoumání Ústavnímu soudu.

Minimálně tím hodlá oddálit proces její ratifikace. A někteří její poslanci by možná našli společnou řeč s pár aktivisty, kteří včera příjezd do kláštera olemovali černými smutečními vlajkami.