Vstup České pošty na trh se službami převozu a zpracování peněz není nereálný. Po půlmiliardové krádeži, která se udála na začátku prosince ve společnosti G4S Cash Services, se jí otvírá prostor u vyděšených klientů "Gé čtyřky". Některé banky už poštu kontaktovaly. Trh v současné době obsahuje jenom dva hráče - G4S Cash Services a českou firmu Fenix. Společnost G4S Cash Services za rok převeze téměř dva biliony korun. To je asi šestkrát více, než je objem oběživa na českém trhu. Zpracovává hotovost 20 největším českým prodejním řetězcům a téměř všem bankám.
Na jejího konkurenta - společnost Fenix - připadá bezmála jeden bilion korun. Zhruba stejný objem převáží i Česká pošta. Ta ale zatím vozí pouze peníze vlastní. Pošta sama společnost G4S využívá při velkokapacitní přepravě hotovosti.
Investice stovky milionů
Vstup na trh by pro Českou poštu znamenal nemalé investice. "Odhadoval bych to na stovky milionů," říká Martin Pekárek, ředitel cashových služeb Fenix. "Pro provozování takové služby je třeba mít zpracovatelská centra, vypracovanou logistiku, pancéřová vozidla, zbraně, licence nebo například pojistnou smlouvu," uvádí. Podle jeho odhadu by vstup České pošty trval minimálně půl roku.
Zdeněk Pátek z G4S Cash Services se vstupu pošty ani jiných konkurentů na trh neobává. Kromě svrchované pozice na trhu je konkurenční výhodou také jejich zapojení v mezinárodním holdingu Group 4 Securicor, zatímco Fenix je českou agenturou bez mezinárodní podpory. Holding si český trh vyhlédl bezprostředně po revoluci a založil v tuzemsku společnost Group 4 Securitas. Ta byla průkopníkem v oblasti komerční bezpečnosti.
Společnost rostla i díky fúzím. V 90. letech koupila firmu, jež vozila peníze Komerční bance. Letos například ještě bankrotující společnost Brinks, čímž ještě rozšířila portfolio svých zákazníků.
Celý trh poškodilo krátké působení německé společnosti Heros. Shodují se na tom oba konkurenti. "Ceny byly tak nízké, že se udrželi jen ti nejsilnější," říká Zdeněk Pátek, generální ředitel G4S Cash Services, který období označuje za nešťastnou éru cenové války. Heros skončil na jaře 2006 se ztrátou bezmála 600 milionů eur. Trh se z toho vzpamatovává dodnes.
"Ceny jsou mnohem nižší než ve zbytku Evropy," říká Michal Bavšenkov, generální ředitel Fenixu.
Služby budou zdražovat
Oba konkurenti se shodují, že v následujícím období bude nutné služby zdražit. Nedokáží zatím odhadnout, o kolik. "Zdražuje se pojištění, pohonné hmoty, energie i lidská práce," vysvětluje Zdeněk Pátek. "Jsme v situaci, kdy už nevíme, jak ceny udržet. Vyčerpaly se vnitřní zdroje, odkud bychom mohli generovat růst produktivity. Teď musíme hodnotu služeb na trhu obnovit," dodává Pátek. Ceny však podle něj nelze zvýšit skokově, půjde o dlouhodobý proces.
Velkým problémem u bezpečnostních služeb jsou nízké mzdy, nízká prestiž povolání a nedostatek pracovních sil.
"Před třemi až čtyřmi roky se průměrná mzda našich pracovníků zhruba rovnala průměru v celé republice. Teď už jsme se dostali asi 15 procent pod průměr," říká Pátek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist