HOSPODÁRSKÉ NOVINY

Na konci vesnice je sedm rozestavěných domů. Všechny kromě jednoho budou patřit slovenským rodinám. Jsme v Rajce, první maďarské vesnici za Bratislavou.

Několik kilometrů odtud bude v noci ze čtvrtka na pátek slovenský premiér Robert Fico přeřezávat hraniční závoru. Na znamení toho, že Slovensko i Maďarsko vstupují do evropského prostoru volného pohybu osob, Schengenu.

Lidé už oficiální termíny předběhli. V Rajce dnes žije asi 500 Slováků, téměř pětina všech obyvatel obce. Z Bratislavy je vyhnaly vysoké ceny bytů a domů.

Za stejné peníze, zhruba tři miliony korun, si dnes můžete koupit dvoupokojový byt v Bratislavě nebo kompletně zrekonstruovaný rodinný dům se zahradou v Rajce.

"Domácí, kteří prodali domy v Rajce, většinou odcházejí do blízkého městečka Mosonmagyaróvár," vysvětluje zaměstnankyně místní banky Borbála Horváthová.

Jak místní obyvatelé vnímají úplné otevření hranic?

"Náš život to moc nezmění, ani dnes se na hranicích moc nezdržíme a na nákupy do Bratislavy přestali lidé jezdit před třemi čtyřmi lety, když se vyrovnaly ceny," říká jeden z místních.

Velké nákupy, elektroniku, oblečení nebo kosmetiku nakupují rajčanští Maďaři spíš ve Vídni nebo v nedalekém Györu.

Před hostincem stojí modré auto s bratislavskou poznávací značkou. Přátelský majitel hospody telefonuje kamarádovi, který se do Rajky přestěhoval ze Slovenska.

"Pracoval jsem dlouhá léta na celnici, umím maďarsky a se zdejšími lidmi mám dobré vztahy," vysvětluje po telefonu Juraj Seneš, proč se rozhodl přestěhovat do "dolní země". "Hraji dokonce fotbal za místní staré pány."

V obci se prý rozmáhá slovenština, dá se domluvit v hospodě i v potravinách. A zaplatit můžete také v korunách.

Medveďov. Hraniční přechod do Maďarska. Obec vzdálená 15 kilometrů od Györu pociťuje neustále blízkost velkého města.

Odchod policistů z hraniční čáry bude pro lidi z obou stran hranice znamenat mnohem plynulejší cestování.

Zatímco Slováci putují každý den do Maďarska za prací, Maďaři využívají nízkých cen služeb na slovenské straně Dunaje.

"A jezdí sem sázet. V Maďarsku je jediná státní sázková kancelář, u nás jich máme několik," pochvaluje si Gyöngyi Horváthová, která pracuje v jedné z nich.

Ceny potravin jsou přibližně stejné, levněji vyjdou třeba sýry nebo lahvové pivo.

"Chodí sem ale na večeři a v létě na pivo," dodává obyvatel obce Tibor Husár. Ve městě vyjde půllitr na 50 korun, v místní hospodě na necelou polovinu.

Za prací dojíždí z Medveďova do Györu asi 20 lidí. Někteří pracují v továrně automobilky Audi, ženy pak jako prodavačky v obchodních centrech.

Maďarština je samozřejmostí. Vystačit si musí s vlastními auty - starosta už delší dobu neúspěšně žádá o zřízení linky. Další vesničany svážejí podnikové autobusy do továren v maďarském Komárně.

Žádný z těchto lidí už nebude muset čekat na odbavení, stejně jako ti, kteří jezdí do Györu do kina, za příbuznými nebo láskami.