Zatímco v Praze a okolí tržní nájemné stále ještě roste, i když pomaleji než dřív, ve většině českých měst stagnuje nebo dokonce klesá. Naopak regulované nájemné prudce stouplo všude.

Vyplývá to z průzkumu Institutu regionálních informací. Třeba obyvatelé Brna platili ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku tržní nájemné za byt o rozloze 68 m2 7944 korun, zatímco ve stejném období roku 2006 to bylo o 254 korun více.

Podle Pavla Hájka z realitní kanceláře RE/MAX Reality je to dáno tím, že nabídka nájemních bytů je v současné době dostatečná a mírně převyšuje poptávku. "Výjimkou jsou nejlevnější nájemní byty, o které mají zájem zejména mladí lidé jako o startovací bydlení po opuštění společné domácnosti s rodiči," dodává.

Podle exkluzivního průzkumu, který provedla GE Money Bank ve střední Evropě a Rusku, dnes žije v podnájmu přibližně čtvrtina Čechů, přitom v případě jejich rodičů to byla pouze pětina z nich. Vlastnictví rodinného domu nebo bytu deklaruje 57 procent Čechů, což je o devět procent méně než u předcházející generace.

Na trendu snižování tržního nájemného se podle Petra Hájka podílí mimo jiné i deregulace nájemného. "Držitelé dekretů k těmto bytům se jich již začínají zbavovat, protože nechat si je není perspektivní," říká.

Například v Olomouci kleslo tržní nájemné za byt o velikosti 68 m2 ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007 oproti stejnému období roku 2006 z 6500 na 5747 korun. V Liberci pokleslo z 6043 korun na 5389 a v Jihlavě se výše tržního nájemného snížila v tomto případě o 120 korun na 6236. Trend stagnace či dokonce poklesu tržního nájemného zažívají i obyvatelé Karlových Varů, Pardubic, Zlína či Hradce Králové.

Naopak nájemníci z Ostravy platí více. Tržní nájemné se tam zvedlo za pouhý rok z 5100 na 6936 korun, tedy o více než 1800 korun.

Také města v okolí Prahy jsou další oblastí, kde tržní nájem zatím roste. To jsou případy Berouna, Chrudimi, Kutné Hory či Litoměřic.

V Berouně například stoupl tržní nájem o více než 17 korun za metr čtvereční. Nájemníci tak zaplatili za byt o velikosti 68 m2 v roce 2007 o 1186 korun více než v roce předchozím.

Přítomnost velkých automobilek má zřejmě vliv na zvýšení tržního nájemného i v Mladé Boleslavi a Kolíně. V Mladé Boleslavi stouplo o 24 korun na m2, když nájemníci za byt z příkladu zaplatili místo 7120 korun 8775. V Kolíně se nájem zvedl o 14 korun za m2 na 102 korun.

O devět korun za metr čtvereční vzrostl v průměru tržní nájem v Praze. Nejvíc ho pocítili obyvatelé čtvrtí Holešovice, Karlín a Žižkov, kde se tržní nájem zvedl na 9693 korun oproti dřívějším 9077 korunám.

I zde se však podle oslovených odborníků dá očekávat nastolení současného trendu, tedy mírný pokles nájemného. "Například v cihlové zástavbě širšího centra, Žižkova či Vinohrad, se v následujícím čtvrtroce tržní nájem zvýší maximálně o jedno procento. Naopak v panelových bytech na okraji Prahy jsme už nyní zaznamenali mírný pokles cen o jedno až dvě procenta," říká Petr Illetško z realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Naopak na Vinohradech a Vyšehradě dali lidé za nájemné ve čtvrtém čtvrtletí 2007 v průměru asi o tři sta korun méně než v předchozím roce.

Důvodem je razantní zvyšování regulovaného nájemného, které započalo v letošním roce. Odhaduje se, že naroste v průměru o 25 procent. Nejvyšší nárůst zaznamená Praha, v průměru o 15 korun za m2, z 46 na 61. Nejvíce budou deregulovány nájmy v Břevnově, Bubenči, Dejvicích a Střešovicích, o 16,9 koruny na m2.

Nejméně naopak deregulace dopadne na obyvatele Černého Mostu, Hloubětína nebo Kyjí. Ti zaplatí o 9,6 koruny za metr čtvereční více.

 

080109-26.jpg

Srovnání nájmů v českých městech - příloha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist