Strmý pád na burzách cenných papírů ukrajuje z úspor lidem, kteří nakoupili akcie. Ať už přímo či prostřednictvím podílových fondů.

"Mám velké obavy o své peníze. Když slyším, jak se propadají burzy, vzpomenu si na lidi, které v červnu roku 1953 okradla měnová reforma," svěřila se HN klientka několika podílových fondů Jindra Škaloudová.

Další privátní investor, který si přál zůstat v anonymitě, se obává, že přijde o velkou část peněz, které investoval do akcií. "Vývojem na burzách jsem doslova hypnotizován. Jako když se vás chystá uštknout had," uvedl postarší investor. Přes podílové fondy získal akcie, s nimiž se obchoduje na rozvíjejících se trzích, například čínské, indické a brazilské. Z jednotlivých sektorů "fandí" hlavně energetice, takže nakoupil i papíry ČEZ.

Většina privátních investorů, které včera HN oslovily, ale situaci dramaticky nevidí. "Je normální, když jde trh nahoru a zase dolů. Výsledky za období kratší než jeden rok mě nezajímají," podotýká například Daniel Gladiš, šéf hedgeového fondu Vltava Sicav.

Podle něj burzy nyní poskytují obrovskou příležitost k nákupům. "Akcie začínají být tak levné, že je hřích je nekupovat. Ale to se netýká středoevropských burz. Tady pořád nevidím nic zajímavě levného," dodává Gladiš.

Podnikatel Ivan Mašek, kdysi čelný představitel Občanské demokratické aliance, před lety investoval hlavně do nákupu amerických technologických titulů. V akciích dnes ale už nemá větší sumu peněz. "Trhy se mi už před časem zdály být přepálené, a tak jsem se z nich stáhl," uvedl Mašek v rozhovoru pro HN. Podle jeho názoru ještě nenastal čas "naskočit" na burzy a začít kupovat, sestup nejspíš bude pokračovat. "Akcií se začnou zbavovat drobní investoři, burzy proto budou dál klesat," soudí.

Problém s burzami nemá ocelářský magnát Tomáš Chrenek. "Nemám ve volně prodejných akciích ani korunu. Nikdy bych nedal peníze do něčeho, co nemůžu ovlivnit vlastním rozhodnutím," prohlásil.

(lav, kub)