"Všichni jsme tady nervózní. Člověk sleduje internet, televizi. Dokonce i doma si každý z nás zapne americkou CNBC, aby věděl, co se na trzích děje," tak popisuje makléř Tomáš Matuška ze společnosti BH Securities náladu, která panuje v jeho firmě ve dnech, kdy se akciové burzy prudce řítí dolů.

Klienti makléřských firem teď každým dnem prodělávají miliony korun a makléři jsou pod obrovským tlakem. "Ještě předtím než vůbec burzy otevřou a začnu pracovat, mám 20 až 30 telefonátů od vyděšených klientů," říká Matuška.

"Jsem zahlcen prací," odpověděl na dotaz HN hlavní makléř Patria Finance Roman Koděra. "Jen co skončím obchodování, čekají mě další mítinky."

Tlak na obchodníky je v Česku o to větší, že na propadu burzy prodělávají i oni sami.

Systém market makerů, který je na pražské burze zaveden, ukládá vybraným členským firmám burzy určovat cenu, za kterou jsou ochotni danou akcii koupit nebo prodat. Tyto ceny od sebe musí být v určitém rozpětí. Když se investoři zbavují houfně akcií, jsou to právě tito brokeři, kteří od nich podle burzovních pravidel musí akcie koupit. Rychlost propadu burzy je taková, že než se jich stihnou zase zbavit, přijdou o miliony.

Nejsou však jen investoři, co panicky prodávají. Už dnes se v Česku najde velké množství lidí, kteří se rozhodli využít nízké ceny k nákupu akcií. "Klienti reagují různě a nesou samozřejmě nelibě, že musí prodávat. Tato špatná nálada se přesouvá i na nás. Ti zkušenější však už začínají využívat nízkých cen akcií k nákupům. Po současných výprodejích právě těchto investorů výrazně přibývá," říká obchodník firmy Atlantik FT Radůz Šrom.

Mnoho Čechů však v těchto dnech muselo prodávat, protože nakoupili akcie na úvěr. Když ceny na pražské burze spadly, měli na vybranou pak už jen dvě možnosti, buď doplnit další vlastní peníze, nebo akcie prodat.

"Nejsou to dobré časy, někteří klienti nás už opustili," dodává Matuška.