S propadem na pražské burze ostře kontrastují zprávy o rostoucí české ekonomice a optimistických výhledech českých firem. Příklad? Akcie energetické společnosti ČEZ včera dál klesaly, prodávají se za méně než 1150 korun. Přitom investiční společnosti unisono doporučují kupovat je a cílovou cenu stanovují vesměs kolem 1500 korun.

ČEZ ohlásil za loňský rok rekordní zisk, na tento rok očekává zisky ještě vyšší, protože ceny elektřiny v celé Evropě rostou. Loni firma rozdělila na dividendách téměř 12 miliard korun. Investoři by nákup jeho akcií mohli považovat za bezpečné uložení kapitálu, přesto za posledních pár týdnů ztratily akcie společnosti pětinu hodnoty. Při současném pádu burzy se do jejich nákupů nikdo nehrne.

Na zisky se teď nehledí

"Na burze se v panických obdobích na zdravost a fungování firem tolik nehledí, když velcí hráči prodávají, cena bude padat navzdory výsledkům firmy," říká Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT. Podle něj je nyní poptávka po akciích nulová, není tedy nic, co by jejich cenu zvýšilo. "Pád akcií skutečně neodpovídá tomu, jak funguje ekonomika v České republice," říká obchodník.

Strmý pád zažily akcie developerské firmy ECM. "Nevidíme důvody pro tak významný propad. Máme diverzifikované portfolio, geograficky se pohybujeme na území, kde ekonomika roste. Očekáváme, že růst v těchto zemích zůstane dynamický. Kupní síla obyvatel regionu roste a růst cen komerčních nemovitostí je podpořen rostoucími platy," řekl v rozhovoru pro HN Milan Janků, šéf firmy.

Podobně hodnotí situaci lidé z Erste Bank: "Tento pád nemá žádné fundamentální opodstatnění. Příjmy klientů rostou a tím i jejich poptávka po bankovních službách.

Tvrdíme, že vytyčených cílů dosáhneme - růstu čistého zisku za minulý rok nejméně o 25 procent, letos o dvacet procent a v roce 2009 minimálně o 25 procent," říká za banku mluvčí Hana Cygonková, podle níž banka díky své opatrnosti v minulých finančních krizích v různých částech světa nikdy "netratila ani haléř".

Ani světlé zítřky společností obchodovaných na burze a optimismus jejích šéfů však kupodivu nejsou důvodem jít a nakupovat. Velcí investoři stále prodávají a stahují své investice z trhu. Doporučuje se počkat, až se trh uklidní a stabilizuje. Ani cílová cena 1500 korun za akcii ČEZ nemusí investory motivovat.

"Pokud opravdu dojde ke globální recesi, došlo by k další korekci cen a do Česka by se dostal medvědí trh (dlouhodobý výrazný pokles ceny akcií)," domnívá se Vaníček. Přes strašidlo globální recese, které obchází burzy, je nabídka akcií podle něj stále zajímavá.

"Některé ceny jsou nyní již opravdu atraktivní, zejména pro investice v horizontu tří až pěti let, akcie jsou podložené zdravým fungováním firmy a za dobrou cenu," pokračuje. "Akcie jsou zajímavé i z pohledu dividend. Například akcie O2 Telefónica se obchodují za 475 korun a očekává se dividenda asi 43 korun na akcii, to je zajímavé zhodnocení kolem devíti procent."

Cenu ČEZ ovlivnili i šéfové

Na pád cen akcií společnosti ČEZ měl vliv i prodej manažerských akcí z opčních programů. Generální ředitel Martin Roman stihl prodat akcie 4. ledna za 1400 korun kus, místopředseda představenstva Daniel Beneš ovšem zaváhal a část svých akcií prodal až 11. ledna za 1285 korun. Na 15 tisících prodávaných kusech tedy proti Romanovi tratil 1,7 milionu korun.

080123-17.jpg

Investiční doporučení pro akcie společnosti ČEZ