Hurikány srazily zisk BP

Světová ropná dvojka BP investory příliš nepotěšila. Přes vysoké ceny ropy se zisk britského koncernu v posledním čtvrtletí vyhoupl "jen" o 22 procent na 3,69 miliardy dolarů.
Přestože tak BP skončila níž, než odhadovali analytici, jde stále o rekordní výsledek a rozhodně lepší výkon, než jaký podal jeho největší konkurent Royal Dutch Shell. Světové trojce se zisk propadl o čtyři procenta.
"Čísla nejsou moc dobrá. Očekávání ale byla až příliš vysoká," hodnotí rozčarování investorů, které se projevilo téměř tříprocentním poklesem akcií, Thomas Koerfgen z SEB Investment.
Hlavními viníky celé situace jsou i po více než půl roce stále hurikány. Škody, které způsobily na rafinériích a především na slavné vrtné plošině Thunder Horse uprostřed Mexického zálivu, jsou pořád silně znát.
"Tohle byly události mimo jejich kontrolu," komentoval výsledky Bruce Evers, analytik Investec Securities v Londýně, pro agenturu Bloomberg. Jen zničení rafinérie v Texas City stálo BP podle listu The Independent 1,8 miliardy dolarů. Rafinérie se přitom stále nemůže rozjet. Thunder Horse, která stála BP miliardu dolarů, zahájí provoz o šest měsíců později, než se plánovalo - tedy až ve druhé polovině letošního roku.
Z tohoto pohledu si stále nejlépe vede světová jednička Exxon Mobil. Nejenže jí tržby stouply o 27 procent, poměrně stabilní je i její produkce, která v posledním čtvrtletí poklesla jen o 0,9 procenta. BP zaznamenala propad o 1,8 procenta, kdežto produkce Shellu spadla dokonce o 8,9 procenta.
Dobře je na tom ale BP v nahrazování vyprodukované ropy - poměr mezi těžbou a nalezenými rezervami udržuje na 95 až 100 procentech. Shellu se po předloňském skandálu s nadhodnocenými rezervami podařilo v roce 2005 nahradit jen 60 až 70 procent vyprodukované ropy. Tržby BP stouply o 21 procent na 64,7 miliardy a celoroční zisk poskočil o velmi dobrých 31 procent na 22,3 miliardy dolarů.
BP ovšem přece jenom akcionáře potěšila. Lord John Browne, výkonný šéf koncernu, jim včera slíbil vysoké dividendy. Při ceně ropy nad 60 dolarů za barel chce Browne mezi akcionáře rozdělit v příštích dvou letech až 65 miliard dolarů. Hlavní podíly v BP mají především velké britské penzijní fondy.
"Peníze rozhodně ve firmě sedět nezůstanou," řekl Browne pro BBC. Půjdou na investice do rozvoje, průzkumu a těžby a na dividendy. K akvizicím se ale Browne nechystá - v minulých letech a za nižších cen ropy koncern na vnější expanzi utratil 90 miliard dolarů. Teď jsou akvizice příliš drahé.
"Abychom rostli, nepotřebujeme přebírat nic," míní Browne. Touto politikou se BP a Exxon Mobil poněkud liší od svých rivalů. Chevron, ConocoPhillips a další volí pro získání nových rezerv ropy cestu akvizic. A to i přes jejich vyšroubované ceny.