Reforma veřejných financí změnila plat všem. Většina lidí si v absolutních číslech skutečně polepšila. Nejvíce ti s vysokými příjmy a rodiny s dětmi. Lidem s průměrným příjmem se čistá mzda příliš nezměnila.

Místo dosavadního pásmového zdanění, jehož nejnižší sazba byla 12 a nevyšší 32 procent, nastupuje patnáctiprocentní rovná daň, která platí jak pro bohaté, tak pro chudé. Počítá se ale jiným způsobem, z takzvané superhrubé mzdy, což je hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojištění, které odvádí zaměstnavatel. Z avizovaných 15 se tedy stalo 20,25 procenta. I proto ze změny daňové sazby více profitují vysokopříjmové skupiny lidí, kteří dříve danili část mzdy vyššími sazbami.

Lidem s nižšími příjmy, kteří většinu výdělku zdaňovali 12 procenty, může naopak daň stoupnout. To se však kompenzuje výrazně vyššími slevami na dani proti loňskému roku.

Každý si totiž měsíčně místo dosavadních 600 korun může od daně odečíst 2070 korun. Vyšší jsou slevy na druhého z manželů bez příjmu i na děti. Nově si mohou 2070 korun jako slevu na dani uplatnit i pracující důchodci. Právě slevy na dani hrají velkou úlohu. Například bezdětný člověk s hrubou mzdou 20 tisíc na reformě vydělá 38 korun. Pokud by však měl dvě děti, ušetřil by díky slevám více než 800 korun. Kdyby zároveň vyživoval manžela či manželku, stoupla by úspora ještě o dalších více než 1500 korun.

Lidé s příjmy nad 86 240 hrubého měsíčně si polepšili nejvíce, a to díky stropům na pojistné. Polepšil si ale i člověk s 80 tisíci korunami, přestože na limit nedosáhne. I bez slevy na dítě či manželku na reformě měsíčně ušetří téměř čtyři tisíce korun.

Společné zdanění manželů se zrušilo. "K tomu, aby existovalo, není důvod, protože nejsou rozdíly v sazbách daně," říká Robert Bezecný ze společnosti Deloitte.

Z daňového základu bude na konci roku opět možné odečíst úroky z hypoték, stavebního spoření, zaplacené pojistné na životní pojištění a penzijní připojištění i hodnotu daru na obecně prospěšný účel. Tyto odpočty budou fungovat stejně, ale protože klesly sazby daně, budou pro mnohé poplatníky úspory z nich nižší.

Situace se zkomplikovala některým cizincům pracujícím v Česku. Ti totiž nemohou průběžně uplatňovat slevu na dani ve výši 2070 korun, půjde to až zpětně v daňovém přiznání. Ministerstvo financí však připravilo návrh zákona, který by měl tento problém odstranit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist